USA klar til at blokere: AWS, Microsoft og Google skal ikke kunne sælge cloud til kinesiske kunder

I fremtiden skal Amazon Web Services (AWS), Microsoft og Google søge om at få lov, hvis kinesiske kunder skal have adgang til cloud-tjenester, som gør brug af særligt avancerede chips.

Artikel top billede

Den amerikanske regering er parat til at begrænse kinesiske virksomheders adgang til cloud-tjenester fra store amerikanske it-giganter som Amazon Webservices (AWS) Microsoft og Google.

Det skriver Wall Street Journal med henvisning til kilder med kendskab planerne.

Bliver de nye regler indført, vil det betyde, at selskaberne skal søge om tilladelse hos de amerikanske myndigheder, hvis de ønsker at give kinesiske kunder adgang til cloud-ydelser, som er baseret på særligt avancerede chip baseret med kunstig intelligens.

Reglerne kommer efter, at den amerikanske regering for nylig annoncerede at de vil begrænse kinesiske virksomheders adgang til særlige metaller, der anvendes i avancerede chips.

Vil lukke smuthul

Her har flere analytiker dog påpeget, at det vil være muligt for kinesiske virksomheder at få adgang til lignende computerkraft ved at anvende cloudtjenester, som er udstyret med tilsvarende avancerede chips.

“Enhver kinesisk virksomhed, der ønsker adgang til Nvidia A100, vil kunne få adgang til chippen fra en hvilken som helst cloud-udbyder. Det ville være fuldstændig lovligt,” lød det fra Emily Weinstein, som forsker i sikkerhed og ny teknologi ved Georgetown University, ifølge Wall Street Journal.

Ifølge Wall Street Journal skal de kommende begrænsninger i adgangen til cloud-tjenester ses som udtryk for, at man ønsker at lukke den form for smuthuller i reguleringen.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS