USA klar til at blokere: AWS, Microsoft og Google skal ikke kunne sælge cloud til kinesiske kunder

I fremtiden skal Amazon Web Services (AWS), Microsoft og Google søge om at få lov, hvis kinesiske kunder skal have adgang til cloud-tjenester, som gør brug af særligt avancerede chips.

Artikel top billede

Den amerikanske regering er parat til at begrænse kinesiske virksomheders adgang til cloud-tjenester fra store amerikanske it-giganter som Amazon Webservices (AWS) Microsoft og Google.

Det skriver Wall Street Journal med henvisning til kilder med kendskab planerne.

Bliver de nye regler indført, vil det betyde, at selskaberne skal søge om tilladelse hos de amerikanske myndigheder, hvis de ønsker at give kinesiske kunder adgang til cloud-ydelser, som er baseret på særligt avancerede chip baseret med kunstig intelligens.

Reglerne kommer efter, at den amerikanske regering for nylig annoncerede at de vil begrænse kinesiske virksomheders adgang til særlige metaller, der anvendes i avancerede chips.

Vil lukke smuthul

Her har flere analytiker dog påpeget, at det vil være muligt for kinesiske virksomheder at få adgang til lignende computerkraft ved at anvende cloudtjenester, som er udstyret med tilsvarende avancerede chips.

“Enhver kinesisk virksomhed, der ønsker adgang til Nvidia A100, vil kunne få adgang til chippen fra en hvilken som helst cloud-udbyder. Det ville være fuldstændig lovligt,” lød det fra Emily Weinstein, som forsker i sikkerhed og ny teknologi ved Georgetown University, ifølge Wall Street Journal.

Ifølge Wall Street Journal skal de kommende begrænsninger i adgangen til cloud-tjenester ses som udtryk for, at man ønsker at lukke den form for smuthuller i reguleringen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job