USA klar til at blokere: AWS, Microsoft og Google skal ikke kunne sælge cloud til kinesiske kunder

I fremtiden skal Amazon Web Services (AWS), Microsoft og Google søge om at få lov, hvis kinesiske kunder skal have adgang til cloud-tjenester, som gør brug af særligt avancerede chips.

Artikel top billede

Den amerikanske regering er parat til at begrænse kinesiske virksomheders adgang til cloud-tjenester fra store amerikanske it-giganter som Amazon Webservices (AWS) Microsoft og Google.

Det skriver Wall Street Journal med henvisning til kilder med kendskab planerne.

Bliver de nye regler indført, vil det betyde, at selskaberne skal søge om tilladelse hos de amerikanske myndigheder, hvis de ønsker at give kinesiske kunder adgang til cloud-ydelser, som er baseret på særligt avancerede chip baseret med kunstig intelligens.

Reglerne kommer efter, at den amerikanske regering for nylig annoncerede at de vil begrænse kinesiske virksomheders adgang til særlige metaller, der anvendes i avancerede chips.

Vil lukke smuthul

Her har flere analytiker dog påpeget, at det vil være muligt for kinesiske virksomheder at få adgang til lignende computerkraft ved at anvende cloudtjenester, som er udstyret med tilsvarende avancerede chips.

“Enhver kinesisk virksomhed, der ønsker adgang til Nvidia A100, vil kunne få adgang til chippen fra en hvilken som helst cloud-udbyder. Det ville være fuldstændig lovligt,” lød det fra Emily Weinstein, som forsker i sikkerhed og ny teknologi ved Georgetown University, ifølge Wall Street Journal.

Ifølge Wall Street Journal skal de kommende begrænsninger i adgangen til cloud-tjenester ses som udtryk for, at man ønsker at lukke den form for smuthuller i reguleringen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks