En enkelt maskine koster op mod en milliard kroner: Europas største tech-firma må ikke længere eksportere for fuld kraft til Kina

Den hollandske regering vil af sikkerheds-hensyn begrænse eksport af hollandsk chip-teknologi til Kina. Det kommer til at få alvorlige konsekvenser for Europas største tech-firma.

Artikel top billede

(Foto: ASML/PR)

Den hollandske regering er på vej med nye love og regler, der inden sommer vil indføre en række kraftige begrænsninger for eksport af hollandsk chip-teknologi til Kina.

De kommende restriktioner indføres af hensyn til den nationale sikkerhed, meddeler regeringen, som med meldingen følger i kølvandet på USA, der i oktober indførte skrappe eksport-restriktioner på alt vedrørende chip-produktion til Kina.

Den hollandske regering nævner ingen navne. Men det er givet, at de nye regler især sigter efter et selskab, nemlig Europas største tech-firma målt på markedsværdi, ASML.

Det herhjemme relativt ukendte hollandske selskab er blandt verdens største producenter af avanceret udstyr og højteknologiske maskiner til produktion af chip på de store fabs.

ASML producerer og sælger henholdsvis EUV- og DUV-maskiner [‘extreme ultraviolet’ og ‘deep ultraviolet’] der anvendes på fabsene.

En enkelt af de stærkt avancerede maskiner koster helt op til 160 millioner dollar. Det svarer til godt en milliard kroner.

Restriktionerne kan blive alvorlige for ASML, der i 2022 hentede 14 procent af sin omsætning i Kina. Selskabet har i de seneste 10 år omsat for mere end otte milliarder euro i Kina og henter fortsat betydelige summer på at servicere det allerede solgte udstyr.

Blandt ASML’s kunder i Kina er også en række af verdens største chip-producenter, som driver fabs i Kina, herunder sydkoreanske SK Hynix og Samsung.

Hertil kommer kinesiske producenter som SMIC og YMTC.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S