KMD's SAP-implementering baner vejen for digital transformation: Hvad kan andre virksomheder lære?

Interview: Slutbrugerinddragelsen har været noget af det vigtigste i forbindelse med KMD's implementering af SAP S/4HANA. Det fortæller Allan Hejndorf, vice president group it i KMD, der også taler om udfordringerne og giver gode råd til virksomheder, der skal i samme retning.

Artikel top billede

(Foto: KMD)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om, hvilke læringer KMD har gjort i forbindelse med implementeringen af SAP S/4HANA.
  • Læs om udfordringerne i forbindelse med implementeringen.
  • Læs også Allan Hejndorfs gode råd, hvis du skal i gang med samme opgave.
1.275
6:30 min
KMD har som en af de første virksomheder i Danmark implementeret SAP S/4HANA Private Cloud.

Det betyder, at KMD på tværs af Danmark og Polen nu anvender helt nye SAP-komponenter.

Computerworld har talt med Allan Hejndorf, vice president group it i KMD for at høre nærmere om, hvad han og KMD's it-organisation har lært i forbindelse med implementeringen, hvad de har været udfordret af og hvad andre kan lære.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lemonet

    Køb domæne i 2026: Sådan finder du det rigtige sted at registrere dit .dk

    Domænenavnet er den eneste del af din online tilstedeværelse, som ikke uden videre kan kopieres eller genskabes hos en anden udbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse