Bog: Sådan kan AI række læger og forskere en hjælpende hånd

I bogen The AI Revolution in Medicine ser de tre forfattere på en række helt konkrete områder, hvor generativ AI kan gøre en stor og positiv forskel.

Artikel top billede

Der er skrevet side op og side ned om både reelle og mere spekulative risici ved hastig udvikling af AI – men ikke helt så meget om de fordele, der er ved at lade teknologien række os en hånd.

Medicin er et af de felter, hvor AI og ML potentielt kan gøre en enorm og positiv forskel, og det er lige netop hvad bogen ”The AI Revolution in Medicine: GPT-4 and Beyond” handler om.

Ganske vist udkom bogen helt tilbage i maj – hvilket i AI-sammenhæng vel nærmest svarer til yngre jægerstenalder – men giver alligevel et rigtig godt overblik over alle de områder, hvor generativ AI kan spille med i årene der kommer.

Lavpraktisk kan AI f.eks. fungere som nyttig assistent i en hvilken som helst lægepraksis. Mens værktøjerne set fra den anden side af bordet også kan hjælpe patienterne med gode råd og vejledning.

Dertil kommer, at algoritmerne kan være med til at pege på steder i det kliniske arbejde, hvor der er oplagte muligheder for at optimere forløb med henblik på at mindske f.eks. spild af tid og ressourcer – ligesom de kan være med til at sætte ekstra skub i udvikling og test af nye medikamenter.

Det er nogle af de emner, The AI Revolution in Medicine har fået ros for at give overblik over, og forfatterne har da også forudsætningerne i orden.

Ud over den erfarne videnskabsjournalist Carey Goldberg – som man må formode har været ledende pennefører – er bogen også forfattet af Peter Lee, der leder en af Microsofts centrale udviklingsafdelinger, samt Isaac Kohane, der står i spidsen for Harvard Medical Schools afdeling for biomedicin.

For øvrigt er der for nylig lagt en TedX Talk op, hvor netop Kohane uddyber nogle af sine pointer om, hvorfor det er nødvendigt at begynde at indtænke AI i det kliniske arbejde allerede nu.

Titel: The AI Revolution in Medicine: GPT-4 and Beyond / Forfattere: Peter Lee, Carey Goldberg og Isaac Kohane

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S