I årevis har Google erklæret sig CO2-neutral, men selskabets udledninger stiger markant – kunstig intelligens får skylden

Google bruger, mere vand, mindre vedvarende energi og udleder mere CO2, trods de har slået sig op på at være carbon neutral siden 2007.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

I årevis har der i bunden af Googles søgemaskine stået, at selskabet er ”Carbon neutral since 2007”.

I dag er teksten erstattet med: ”På vej mod en CO2 fri fremtid - se de skridt vi har taget”

Det skyldes Googles nye miljørapport for 2023, hvor selskabet må erkende, at de ikke er så grønne, som de har reklameret med.

I miljørapporten fremgår det, at Googles såkaldte ’scope 2-udledninger’, der er et udtrykt for et selskabs indirekte CO2-emisioner, steg med hele 37 procent fra 2021 til 2022.

Det skriver The Register.

Samtidig faldt Googles forbrug af vedvarende fri energi fra 66 til 64 procent i perioden.

De skuffende data skyldes de massive energiudledninger, der er forbundet med at udvikle og holde AI-teknologier kørende, hvilket er blevet en af Googles kerneforretninger.

Og ifølge Ben Gomes, Googles SVP for læring og bæredygtighed, er det usikkert, hvorvidt selskabet kan nedbringe energiudledningen forbundet med AI-teknologierne.

"Det er svært at forudsige den fremtidige vækst i energiforbrug og udledninger fra AI-computing i vores datacentre,” siger Ben Gomes, i rapporten.

Han tilføjer, at Google fortsat: "fokuserer på at udvikle nye måder at gøre AI-computing mere effektiv på og samtidig udnytte de muligheder, som AI giver for at have en positiv indvirkning på miljøet."

Mere vand og mindre vedvarende energi

Mens Googles forbrug af vedvarende energi faldt en anelse fra 2021 til 2022, steg vandforbruget med hele 22 procent.

I 2021 lancerede Google ellers et vandpåfyldningsprogram, der går ud på, at selskabet vil genopfylde 120 procent af det ferskvand, de bruger inden 2030. I 2022 gendannede Google kun 6 procent af deres forbrugte vand, ifølge miljørapporten.

Ifølge The Register brugte Google omkring 5,6 milliarder liter vand i 2022.

I rapporten skriver Google, at de "aktivt udforsker nye partnerskaber og muligheder" for at forbedre sit vandforbrug.

Google beskriver sig selv som et "AI-first company" i rapporten, hvilket langt hen ad vejen forklarer, hvorfor deres energi- og vandforbrug stiger så drastisk, især i betragtning af AI-gennembruddene i det forgangne år.

OpenAI’s ChatGPT bruger eksempelvis omkring 500 milliliter vand til at køle sin datahardware, på en enkelt samtale med 20-50 spørgsmål/svar, skriver The Register yderligere.

Du kan dykke længere ned i Googles miljørappoort for 2023 her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S