I årevis har Google erklæret sig CO2-neutral, men selskabets udledninger stiger markant – kunstig intelligens får skylden

Google bruger, mere vand, mindre vedvarende energi og udleder mere CO2, trods de har slået sig op på at være carbon neutral siden 2007.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

I årevis har der i bunden af Googles søgemaskine stået, at selskabet er ”Carbon neutral since 2007”.

I dag er teksten erstattet med: ”På vej mod en CO2 fri fremtid - se de skridt vi har taget”

Det skyldes Googles nye miljørapport for 2023, hvor selskabet må erkende, at de ikke er så grønne, som de har reklameret med.

I miljørapporten fremgår det, at Googles såkaldte ’scope 2-udledninger’, der er et udtrykt for et selskabs indirekte CO2-emisioner, steg med hele 37 procent fra 2021 til 2022.

Det skriver The Register.

Samtidig faldt Googles forbrug af vedvarende fri energi fra 66 til 64 procent i perioden.

De skuffende data skyldes de massive energiudledninger, der er forbundet med at udvikle og holde AI-teknologier kørende, hvilket er blevet en af Googles kerneforretninger.

Og ifølge Ben Gomes, Googles SVP for læring og bæredygtighed, er det usikkert, hvorvidt selskabet kan nedbringe energiudledningen forbundet med AI-teknologierne.

"Det er svært at forudsige den fremtidige vækst i energiforbrug og udledninger fra AI-computing i vores datacentre,” siger Ben Gomes, i rapporten.

Han tilføjer, at Google fortsat: "fokuserer på at udvikle nye måder at gøre AI-computing mere effektiv på og samtidig udnytte de muligheder, som AI giver for at have en positiv indvirkning på miljøet."

Mere vand og mindre vedvarende energi

Mens Googles forbrug af vedvarende energi faldt en anelse fra 2021 til 2022, steg vandforbruget med hele 22 procent.

I 2021 lancerede Google ellers et vandpåfyldningsprogram, der går ud på, at selskabet vil genopfylde 120 procent af det ferskvand, de bruger inden 2030. I 2022 gendannede Google kun 6 procent af deres forbrugte vand, ifølge miljørapporten.

Ifølge The Register brugte Google omkring 5,6 milliarder liter vand i 2022.

I rapporten skriver Google, at de "aktivt udforsker nye partnerskaber og muligheder" for at forbedre sit vandforbrug.

Google beskriver sig selv som et "AI-first company" i rapporten, hvilket langt hen ad vejen forklarer, hvorfor deres energi- og vandforbrug stiger så drastisk, især i betragtning af AI-gennembruddene i det forgangne år.

OpenAI’s ChatGPT bruger eksempelvis omkring 500 milliliter vand til at køle sin datahardware, på en enkelt samtale med 20-50 spørgsmål/svar, skriver The Register yderligere.

Du kan dykke længere ned i Googles miljørappoort for 2023 her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Evida

Løsningsarkitekt

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet