I årevis har Google erklæret sig CO2-neutral, men selskabets udledninger stiger markant – kunstig intelligens får skylden

Google bruger, mere vand, mindre vedvarende energi og udleder mere CO2, trods de har slået sig op på at være carbon neutral siden 2007.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

I årevis har der i bunden af Googles søgemaskine stået, at selskabet er ”Carbon neutral since 2007”.

I dag er teksten erstattet med: ”På vej mod en CO2 fri fremtid - se de skridt vi har taget”

Det skyldes Googles nye miljørapport for 2023, hvor selskabet må erkende, at de ikke er så grønne, som de har reklameret med.

I miljørapporten fremgår det, at Googles såkaldte ’scope 2-udledninger’, der er et udtrykt for et selskabs indirekte CO2-emisioner, steg med hele 37 procent fra 2021 til 2022.

Det skriver The Register.

Samtidig faldt Googles forbrug af vedvarende fri energi fra 66 til 64 procent i perioden.

De skuffende data skyldes de massive energiudledninger, der er forbundet med at udvikle og holde AI-teknologier kørende, hvilket er blevet en af Googles kerneforretninger.

Og ifølge Ben Gomes, Googles SVP for læring og bæredygtighed, er det usikkert, hvorvidt selskabet kan nedbringe energiudledningen forbundet med AI-teknologierne.

"Det er svært at forudsige den fremtidige vækst i energiforbrug og udledninger fra AI-computing i vores datacentre,” siger Ben Gomes, i rapporten.

Han tilføjer, at Google fortsat: "fokuserer på at udvikle nye måder at gøre AI-computing mere effektiv på og samtidig udnytte de muligheder, som AI giver for at have en positiv indvirkning på miljøet."

Mere vand og mindre vedvarende energi

Mens Googles forbrug af vedvarende energi faldt en anelse fra 2021 til 2022, steg vandforbruget med hele 22 procent.

I 2021 lancerede Google ellers et vandpåfyldningsprogram, der går ud på, at selskabet vil genopfylde 120 procent af det ferskvand, de bruger inden 2030. I 2022 gendannede Google kun 6 procent af deres forbrugte vand, ifølge miljørapporten.

Ifølge The Register brugte Google omkring 5,6 milliarder liter vand i 2022.

I rapporten skriver Google, at de "aktivt udforsker nye partnerskaber og muligheder" for at forbedre sit vandforbrug.

Google beskriver sig selv som et "AI-first company" i rapporten, hvilket langt hen ad vejen forklarer, hvorfor deres energi- og vandforbrug stiger så drastisk, især i betragtning af AI-gennembruddene i det forgangne år.

OpenAI’s ChatGPT bruger eksempelvis omkring 500 milliliter vand til at køle sin datahardware, på en enkelt samtale med 20-50 spørgsmål/svar, skriver The Register yderligere.

Du kan dykke længere ned i Googles miljørappoort for 2023 her.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland