I årevis har Google erklæret sig CO2-neutral, men selskabets udledninger stiger markant – kunstig intelligens får skylden

Google bruger, mere vand, mindre vedvarende energi og udleder mere CO2, trods de har slået sig op på at være carbon neutral siden 2007.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

I årevis har der i bunden af Googles søgemaskine stået, at selskabet er ”Carbon neutral since 2007”.

I dag er teksten erstattet med: ”På vej mod en CO2 fri fremtid - se de skridt vi har taget”

Det skyldes Googles nye miljørapport for 2023, hvor selskabet må erkende, at de ikke er så grønne, som de har reklameret med.

I miljørapporten fremgår det, at Googles såkaldte ’scope 2-udledninger’, der er et udtrykt for et selskabs indirekte CO2-emisioner, steg med hele 37 procent fra 2021 til 2022.

Det skriver The Register.

Samtidig faldt Googles forbrug af vedvarende fri energi fra 66 til 64 procent i perioden.

De skuffende data skyldes de massive energiudledninger, der er forbundet med at udvikle og holde AI-teknologier kørende, hvilket er blevet en af Googles kerneforretninger.

Og ifølge Ben Gomes, Googles SVP for læring og bæredygtighed, er det usikkert, hvorvidt selskabet kan nedbringe energiudledningen forbundet med AI-teknologierne.

"Det er svært at forudsige den fremtidige vækst i energiforbrug og udledninger fra AI-computing i vores datacentre,” siger Ben Gomes, i rapporten.

Han tilføjer, at Google fortsat: "fokuserer på at udvikle nye måder at gøre AI-computing mere effektiv på og samtidig udnytte de muligheder, som AI giver for at have en positiv indvirkning på miljøet."

Mere vand og mindre vedvarende energi

Mens Googles forbrug af vedvarende energi faldt en anelse fra 2021 til 2022, steg vandforbruget med hele 22 procent.

I 2021 lancerede Google ellers et vandpåfyldningsprogram, der går ud på, at selskabet vil genopfylde 120 procent af det ferskvand, de bruger inden 2030. I 2022 gendannede Google kun 6 procent af deres forbrugte vand, ifølge miljørapporten.

Ifølge The Register brugte Google omkring 5,6 milliarder liter vand i 2022.

I rapporten skriver Google, at de "aktivt udforsker nye partnerskaber og muligheder" for at forbedre sit vandforbrug.

Google beskriver sig selv som et "AI-first company" i rapporten, hvilket langt hen ad vejen forklarer, hvorfor deres energi- og vandforbrug stiger så drastisk, især i betragtning af AI-gennembruddene i det forgangne år.

OpenAI’s ChatGPT bruger eksempelvis omkring 500 milliliter vand til at køle sin datahardware, på en enkelt samtale med 20-50 spørgsmål/svar, skriver The Register yderligere.

Du kan dykke længere ned i Googles miljørappoort for 2023 her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager - Genopslag

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS