Selv fjernarbejds-ikonet Zoom vil nu have de ansatte ind på kontoret

Zoom - der var en bannerførerne for hjemmearbejds-revolutionen under corona-pandemien - vil have sine medarbejdere til at møde ind på arbejde på kontorerne.

Artikel top billede

Hjemmearbejde er godt, men kun i passende doser.

Sådan lyder konklusionen fra amerikanske Zoom, der står bag en af verdens mest udbredte video- og kommunikationsløsninger til netop hjemme- og fjernarbejde.

Zoom fik store gennembrud under corona-pandemien, hvor brugerne væltede ind med deres akutte behov for at finde en velfungerende video-løsning til storgrupper og lignende, der kunne fungere i stor skala.

Men selv om selskabet er bygget op omkring en samarbejdsløsning til fjernarbejde, må selskabet bare nu erkende, at det ikke fungerer optimalt, når for mange af medarbejderne sidder hjemme.

Zoom vil derfor nu have, at alle medarbejdere, der bor i nærheden af et af selskabets kontorer, møder ind på arbejde mindst to dage om ugen.

Det fysiske fremmøde skal fremme blandt andet effektivitet og innovation blandt de 7.400 medarbejdere.

“Som selskab er vi [med fysisk fremmøde, red] i en bedre position til at anvende vores egen teknologi, fortsætte med at innovere og understøtte vores globale kunder,” lyder det fra Zoom.

Selskabet er i sagens natur storbruger af sin egen video-teknologi, og sådan vil det fortsat være - ikke mindst når det gælder kontakt med de ansatte, der ikke bor i nærheden af et af de fysiske kontorer.

Også Google, Amazon, Salesforce og mange andre har efter corona-pandemien gradvist kaldt deres medarbejdere tilbage på kontorerne.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job