Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Microsoft afliver Kinect – for anden gang

Microsofts særlige kamera-anordning til at registrere dybde i et rum aflives for anden gang.

Microsoft Kinect er ikke længere af denne verden. For anden gang.

Microsoft dybde-registrerende kamera levede en afmålt tilværelse efter sin introduktion i 2010 som et supplement til selskabets Xbox X360 spilkonsol, hvorefter det udgik helt i 2017.

I 2019 pustede Microsoft igen liv i projektet, denne gang med ’Azure Kinect Developer Kit’, som dengang blev møntet virksomhedsapplikationer.

Denne enhed forsvinder nu også, oplyser teknologidirektør for enheder og teknologi hos Microsoft, Swati Mehta, i en meddelelse.

I stedet henviser Microsoft selv til en arvtager i form af Orbbecs ’Femto Bolt’. Enheden anvender samme kamerasensor, som Kinect og applikationer kan overføres via en dedikeret API, lyder det.

Vil man sikre sig en af de sidste Kinect-enheder på markedet, vil de stadigvæk kunne erhverves frem til udgangen af oktober – eller indtil lageret er tømt, oplyser Microsoft.

Eksisterende enheder vil fortsat fungere ’uden afbrydelser’, forsikrer Swati Mehta.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere