Finske grænsevagter fanger terrormistænkt russisk nynazist med hjælp fra ansigtsgenkendelse

Ved hjælp af ansigtsgenkendelse har finske grænsevagter stoppet en russisk mand, der er mistænkt for at have begået terrorhandlinger i Ukraine.

Artikel top billede

Brugen af ansigtsgenkendelse er et af de mest kontroversielle spørgsmål i den internationale tech-verden.

Men ikke desto mindre bliver teknologien anvendt i flere og flere sammenhæng, og herherjemme har fodboldklubben Brøndby fået grønt lys til at anvende teknologien i forbindelse med fodboldkampe.

For nylig har teknologien også givet pote i Finland, hvor finske grænsevagter ifølge det finske public-service-medie Yle har brugt software til ansigtsgenkendelse til at pågribe en terrormistænkt russisk nynazist

Stoppet ved et rutinetjek

Manden, der rejste under navnet Voislav Torden blev ifølge Yle stoppet ved et rutinetjek,da han var ved at boarde et fly til den franske by Nice.

Men software til ansigtsgenkendelse vurderede, at han udover identiteten Voislav Torden også tidligere havde anvendt navnet Jan Petrovskiy og havde indrejseforbud i både Tjekkiet og Norge.

Ifølge Yle er den tilbageholdte russiske mand 36 år og mistænkt for at have begået terrorhandlinger i Ukraine, hvor han angiveligt var ledende medlem af en russisk nynazistisk paramilitær-gruppe.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS