Pegasus-spyware fundet i Apple-enheder - derfor skal du opdatere din iPhones iOS-version

Det israelske spyware Pegasus blevet fundet på Apple-enheder. Kompromitteringen er sket gennem en fejl i Apples IOS-styresystem. Efterforskningsgruppe opfordrer til at opdatere iPhones.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Efterforskere ansat hos den digitale vagthund-gruppe Citizen Lab offentliggjorde torsdag fund om spyware i flere Apple-enheder.

Spywaren er blevet placeret gennem en udnyttet fejl i Apple-enheder, og efterforskerne forbinder det ondsindede software med det israelske firma NSO Gorup.

Det skriver Reuters.

Hvis NSO Group lyder bekendt, så er det nok fordi du husker Pegasus-spyware-skandalen der rullede i 2021, og som afslørede overvågning af systemkritikere, politikere og journalister i EU.

Det er igen Pegasus-spyware, der er fundet i de pågældende Apple-produkter.

Overvågningen blev afsløret, mens Citizen Lab-efterforskerne inspicerede Apple-enheden af en ansat i en Washington-baseret civilsamfundsgruppe i sidste uge.

"Dette viser, at civilsamfundet igen tjener som det tidlige varslingssystem om virkelig sofistikerede angreb," siger John Scott-Railton, seniorforsker ved Citizen Lab, som har til huse på University of Torontos Munk School of Global Affairs and Public Policy.

Citizen Lab giver ikke yderligere oplysninger om den berørte person eller organisationen.

Fejlen i Apple-enhederne tillod kompromittering af iPhones, der kører den nyeste version af iOS (16.6) uden nogen interaktion fra offeret, lyder det i en erklæring fra den digitale vagthund.

Apple har udsendt nye opdateringer på sine enheder efter at have undersøgt fejlene.

En talsmand for Apple sagde, at de ikke havde yderligere kommentarer til fundet af spywaren.

Citizen Lab opfordrede forbrugerne til at opdatere deres enheder.

Heller ikke NSO Group vil give en kommentar til efterforskningsresultatet.

Det israelske firma har været sortlistet af den amerikanske regering siden 2021 for påstandene om den overvågning man mener er sket af embedsmænd og journalister.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S