Pegasus-spyware fundet i Apple-enheder - derfor skal du opdatere din iPhones iOS-version

Det israelske spyware Pegasus blevet fundet på Apple-enheder. Kompromitteringen er sket gennem en fejl i Apples IOS-styresystem. Efterforskningsgruppe opfordrer til at opdatere iPhones.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Efterforskere ansat hos den digitale vagthund-gruppe Citizen Lab offentliggjorde torsdag fund om spyware i flere Apple-enheder.

Spywaren er blevet placeret gennem en udnyttet fejl i Apple-enheder, og efterforskerne forbinder det ondsindede software med det israelske firma NSO Gorup.

Det skriver Reuters.

Hvis NSO Group lyder bekendt, så er det nok fordi du husker Pegasus-spyware-skandalen der rullede i 2021, og som afslørede overvågning af systemkritikere, politikere og journalister i EU.

Det er igen Pegasus-spyware, der er fundet i de pågældende Apple-produkter.

Overvågningen blev afsløret, mens Citizen Lab-efterforskerne inspicerede Apple-enheden af en ansat i en Washington-baseret civilsamfundsgruppe i sidste uge.

"Dette viser, at civilsamfundet igen tjener som det tidlige varslingssystem om virkelig sofistikerede angreb," siger John Scott-Railton, seniorforsker ved Citizen Lab, som har til huse på University of Torontos Munk School of Global Affairs and Public Policy.

Citizen Lab giver ikke yderligere oplysninger om den berørte person eller organisationen.

Fejlen i Apple-enhederne tillod kompromittering af iPhones, der kører den nyeste version af iOS (16.6) uden nogen interaktion fra offeret, lyder det i en erklæring fra den digitale vagthund.

Apple har udsendt nye opdateringer på sine enheder efter at have undersøgt fejlene.

En talsmand for Apple sagde, at de ikke havde yderligere kommentarer til fundet af spywaren.

Citizen Lab opfordrede forbrugerne til at opdatere deres enheder.

Heller ikke NSO Group vil give en kommentar til efterforskningsresultatet.

Det israelske firma har været sortlistet af den amerikanske regering siden 2021 for påstandene om den overvågning man mener er sket af embedsmænd og journalister.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job