Ordre fra Rigsarkivet: Alle dine data fra Aula skal gemmes til eftertiden

Et krav fra Rigsarkivet om lagring af alle data fra Aula bliver modtaget med vantro at kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M).

Artikel top billede

Alt hvad der bliver skrevet og gemt på Aula skal gemmes til eftertiden.

Det skriver skriver Ekstra Bladet med henvisning til en bekendtgørelse underskrevet af Rigsarkivet, der giver ordre til at al indhold fra Aula skal gemmes til eftertiden.

Bekendtgørelsen blev underskrevet af rigsarkiver Morten Ellegaard i april 2023, og det fremgår af den, at alt lige fra elevoplysninger, beskeder, foto, lydfiler, karakterer til data om pædagogisk rådgivning skal gemmes til eftertiden.

Vantro minister

Reglerne skal efter planen træde i kraft fra 2025, men kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) som er ansvarlig for området er ifølge Ekstra Bladet skeptisk overfor bekendtgørelsen, som han ikke har kendt til før, at Ekstra Bladet konfronterer ham med den.

Han oplyser til Ekstra Bladet, at han reagerede med vantro, da han hørte om det, og nu vil tage “en alvorssnak” med Rigsarkivet.

Rigsarkivet understreger dog over for Ekstra Bladet, at adgang til data fra Aula vil være begrænset.

'I henhold til arkivloven er det kun borgerne selv, dvs. børnene og deres forældre, der har ret til oplysninger om dem selv i data fra Aula, indtil materialet er 75 år. Andre kan søge om og få adgang til typisk forskningsformål, men på bestemte vilkår, såsom at man ikke må dele personoplysninger. Hvis man søger om adgang til personoplysninger om rent private forhold, skal arkivet høre Datatilsynet,”skriver enhedschefen for indsamling og bevaring i Rigsarkivet, Mette Hall- Andersen til Ekstra Bladet.

Aula er udviklet af Netcompany på vegne af Kombit og KL og løsningen blev taget i brug i efteråret 2019, hvor den afløste Forældreintra.

I dag bruges af Aula af op mod to millioner danskere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S