Udstilling: Katastrofer, gennembrud og rene tilfælde

Naturhistorisk Museum i Aarhus sætter med udstillingen ”Oops!” fokus på de ufatteligt mange tilfældigheder, der har sat sig varige spor i både videnskab, menneskets historie og hele vores klode.

Artikel top billede

(Foto: Naturhistorisk Museum, Aarhus)

På Naturhistorisk Museum i Aarhus sætter ny udstilling med navnet ”Oops!” fokus på livets tilfældigheder.

Formålet er at inspirere for børn, unge og deres forældre og give besøgende grundlag for at forstå sig selv og verden i en naturvidenskabelig sammenhæng.

Ideen er blandt andet at gøre det klart, hvordan det er helt igennem i orden at fejle fra tid til anden. Det gør både videnskaben og såmænd også naturen selv hele tiden.

For ganske vist har både ministre og erhvervsledere usvigelig evne til at få banebrydende opdagelser eller opfindelser til at lyde som en logisk og forudsigelig konsekvens af en målrettet og fremsynet satsning på forskning og udvikling, som de – selvsagt i al beskedenhed! – selv har muliggjort.

Men i virkelighedens verden er videnskabelige gennembrud ofte helt eller delvist resultat af tilfældigheder, som dygtige forskere så formår at gribe. Hvilket for eksempel opdagelsen af kosmisk baggrundsstråling samt udviklingen af penicillin, anæstesi og såmænd også Viagra er eksempler på.

Ligeledes er det ofte rene tilfældigheder, der har været med til at sætte scenen for begivenheder, der forandrer verden radikalt.

For hvad nu hvis en velvoksen meteor var sejlet en anelse forbi jordkloden for 65 millioner år siden i stedet for at lave et stort hul i Mexico?

Eller hvis den virus, vi senere skulle kende som Covid-19, ikke havde smittet sin første menneskelige vært?

Det er nogle af de ting, man kan lære mere om på særudstillingen Oops! på Naturhistorisk Museum i Aarhus.

Læs mere om denne og andre udstillinger her på museets hjemmeside.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S