Bog: Sådan løser du problemerne, før de bliver store

Meget krisestyring kunne undgås, hvis vi blev bedre til at identificere og erkende problemer langt tidligere – og i Upstream beskæftiger forfatteren sig med, hvordan det bedst gøres i praksis.

Artikel top billede

En stor del af tilværelsen og arbejdslivet er at løse problemer – eller ”udfordringer”, som det jo hedder på business-dansk.

Men meget er nået, hvis man er i stand til at identificere problemerne og løse dem, allerede mens de er små.

Det er i al sin enkelthed budskabet i ”Upstream: The Quest to Solve Problems Before They Happen" af Dan Heath.

Men hvordan arbejder man i praksis med forebyggelse og proaktiv problemløsning? Her identificerer forfatteren tre barrierer, der skal overvindes: Problemblindhed, mangel på ejerskab samt tunnelvision.

Problemblindhed opstår blandt andet, når vi tror, at negative resultater er uundgåelige og ikke kan forebygges.

Mangel på ejerskab refererer til, at vi måske anerkender et problem, men ikke føler, at vi rigtig kan gøre noget for at løse det.

Endelig er tunnelvision den fælde, mange falder i, når de er så optaget af at håndtere presserende opgaver, at de ikke adresserer de underliggende årsager​​.

For at hjælpe med at overvinde disse barrierer foreslår Heath syv nøglespørgsmål, herunder hvordan man forener de rette mennesker, ændrer systemet, finder et indgrebspunkt, får tidlig advarsel om et problem, fastslår et succesmål, undgår at forværre situationen samt afgør, hvem der skal betale for det, der ikke sker.

Disse spørgsmål er understøttet af eksempler fra adskillige hundrede interviews, som Heath gennemførte til bogen.

Den indeholder alt i alt rummer en del bud på, hvordan man proaktivt kan håndtere og måske endda helt løse problemer, før de eskalerer. Hvilket jo unægtelig kan være en praksis evne at have.

Titel: Upstream: The Quest to Solve Problems Before They Happen

Forfatter: Dan Heath.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura