Apple indstiller mere end 10 års kamp for sms’ens afløser: Vil understøtte RCS i 2024

Apple lader omsider resten af verdenen ind i sin besked-app.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

Et par år efter at Apple introducerede iPhonen introducerede selskabet sin besked-app og denne tilhørende lukkede platform til deling af musik, billeder, videoer og andet indhold som går ud over de tekniske begrænsninger der ligger i de aldrende sms- og mms-standarder.

Sideløbende med Apples beskeder udviklede den alternative RCS-standard fra GSM Association sig, som siden sin debut på Samsung-enheder i 2012 er blevet til en fælles åben standard ombord på Android-telefoner.

Fra Apple side har RCS ikke været implementeret, hvilket har ekskluderet Android-brugere fra at bruge mere avancerede funktioner i samtaler og hvor brugere uden iPhone-app’en fremhæves med en grøn taleboble.

Det slutter dog snart.

Fra og med sidst 2024 vil Apple understøtte RCS Universal Profile, lyder det i en melding fra selskabet som vil implemente den nuværende version af standarden som defineret af brancheorganisationen GSM Association.

”Vi tror på at RCS Universal Profile vil give et bedre sammenspilsoplevelse i forhold til sms og mms. Det vil virke sammen med iMessage, som vil fortsætte med at være den bedste og mest sikre beskedoplevelse for Apple-brugere,” lyder det fra selskabet.

'Køb din mor en iPhone'

Apples åbenhed overfor RCS er nyfunden.

For bare et år siden, lød det fra Apples Tim Cook til et event, at den manglende sammenspil mellem besked-platforme bedst løses ved at investere i en iPhone.

”Køb din mor en iPhone,” lød det spøgefuldt fra Apple-direktøren, da en reporter spurgte ind til en brugers vanskeligheder ved at dele billeder med sin mor, som brugte en Android-telefon.

Flere muligheder

Modsat de tidligere standarder som sms og mms giver RCS nye muligheder såsom chat over wi-fi, gruppesamtaler og overblik over læste beskeder, mens der også kan ses, hvorvidt der aktivt bliver tastet på den anden side af chat-konversationen.

På sigt kan flere, mere avancerede muligheder bygges ind i RCS, såsom en sikret funktion til godkendelse af en betalinger eller modtagelse af en billet.

RCS-standarden er dog mindre standardiseret end sms og mms teknologierne, hvilket giver teleoperatører mulighed for at afvige fra den såkaldte ’Universal Profile’, og dermed låse funktioner til et givent netværk eller afskærme visse funktioner fra et netværk. Apples integration af den universelle profil modarbejder dog dette.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S