Tyskland, Frankrig og Italien indgår fælles aftale om AI-regulering

Tyskland, Frankrig og Italien er klar med fælles aftale om regulering af kunstig intelligens.

Artikel top billede

Tre af Europas største lande, Tyskland, Frankrig og Italien, er klar med en fælles aftale om regulering af kunstig intelligens.

De tre lande er dermed et skridt foran EU, der for tiden er i gang med at formulere en kommende AI-lov.

I mellemtiden har EU opfordret teknologi-sektoren til at holde sig selv i tømmerne, så udviklingen ikke går amok i en tid med mangel på lovgivningsmæssige rammer.

Ifølge Reuters støtter Tyskland, Frankrig og Italien ‘frivilling regulering via ‘codes of conduct,’ når det gælder udvikling af AI-modeller.

“Sammen understreger vi, at AI Act [EU’s kommende lov, red] regulerer brugen af AI og ikke teknologien som sådan. Den indbyggede risiko ligger i brugen af AI-systemer og ikke i teknologien i sig selv,” lyder det i den vedtagne aftale mellem de tre lande.

Ifølge Reuters indfører de tre lande nu såkaldte model-kort ‘[model cards,’ red], som skal anvendes til at skabe gennemsigtighed om machine learning-modeller og lignende.

Disse kort skal indeholde al relevant information for at kunne forstå funktionen af den pågældende løsning, det muligheder og dets begrænsninger, hedder det.

Den tyske økonomiminister, Franziska Brantner, siger til Reuters, at hele aftalen bygger på en forståelse af, at det er vigtigt, at man begrænser risici, men fremmer potentialet.

Derfor vil de tre lande ikke begrænse selve udviklingen af AI-løsninger, men altså alene brugen af den.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS