Tyskland, Frankrig og Italien indgår fælles aftale om AI-regulering

Tyskland, Frankrig og Italien er klar med fælles aftale om regulering af kunstig intelligens.

Artikel top billede

Tre af Europas største lande, Tyskland, Frankrig og Italien, er klar med en fælles aftale om regulering af kunstig intelligens.

De tre lande er dermed et skridt foran EU, der for tiden er i gang med at formulere en kommende AI-lov.

I mellemtiden har EU opfordret teknologi-sektoren til at holde sig selv i tømmerne, så udviklingen ikke går amok i en tid med mangel på lovgivningsmæssige rammer.

Ifølge Reuters støtter Tyskland, Frankrig og Italien ‘frivilling regulering via ‘codes of conduct,’ når det gælder udvikling af AI-modeller.

“Sammen understreger vi, at AI Act [EU’s kommende lov, red] regulerer brugen af AI og ikke teknologien som sådan. Den indbyggede risiko ligger i brugen af AI-systemer og ikke i teknologien i sig selv,” lyder det i den vedtagne aftale mellem de tre lande.

Ifølge Reuters indfører de tre lande nu såkaldte model-kort ‘[model cards,’ red], som skal anvendes til at skabe gennemsigtighed om machine learning-modeller og lignende.

Disse kort skal indeholde al relevant information for at kunne forstå funktionen af den pågældende løsning, det muligheder og dets begrænsninger, hedder det.

Den tyske økonomiminister, Franziska Brantner, siger til Reuters, at hele aftalen bygger på en forståelse af, at det er vigtigt, at man begrænser risici, men fremmer potentialet.

Derfor vil de tre lande ikke begrænse selve udviklingen af AI-løsninger, men altså alene brugen af den.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision