Tyskland, Frankrig og Italien indgår fælles aftale om AI-regulering

Tyskland, Frankrig og Italien er klar med fælles aftale om regulering af kunstig intelligens.

Artikel top billede

Tre af Europas største lande, Tyskland, Frankrig og Italien, er klar med en fælles aftale om regulering af kunstig intelligens.

De tre lande er dermed et skridt foran EU, der for tiden er i gang med at formulere en kommende AI-lov.

I mellemtiden har EU opfordret teknologi-sektoren til at holde sig selv i tømmerne, så udviklingen ikke går amok i en tid med mangel på lovgivningsmæssige rammer.

Ifølge Reuters støtter Tyskland, Frankrig og Italien ‘frivilling regulering via ‘codes of conduct,’ når det gælder udvikling af AI-modeller.

“Sammen understreger vi, at AI Act [EU’s kommende lov, red] regulerer brugen af AI og ikke teknologien som sådan. Den indbyggede risiko ligger i brugen af AI-systemer og ikke i teknologien i sig selv,” lyder det i den vedtagne aftale mellem de tre lande.

Ifølge Reuters indfører de tre lande nu såkaldte model-kort ‘[model cards,’ red], som skal anvendes til at skabe gennemsigtighed om machine learning-modeller og lignende.

Disse kort skal indeholde al relevant information for at kunne forstå funktionen af den pågældende løsning, det muligheder og dets begrænsninger, hedder det.

Den tyske økonomiminister, Franziska Brantner, siger til Reuters, at hele aftalen bygger på en forståelse af, at det er vigtigt, at man begrænser risici, men fremmer potentialet.

Derfor vil de tre lande ikke begrænse selve udviklingen af AI-løsninger, men altså alene brugen af den.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos