Tyskland, Frankrig og Italien indgår fælles aftale om AI-regulering

Tyskland, Frankrig og Italien er klar med fælles aftale om regulering af kunstig intelligens.

Artikel top billede

Tre af Europas største lande, Tyskland, Frankrig og Italien, er klar med en fælles aftale om regulering af kunstig intelligens.

De tre lande er dermed et skridt foran EU, der for tiden er i gang med at formulere en kommende AI-lov.

I mellemtiden har EU opfordret teknologi-sektoren til at holde sig selv i tømmerne, så udviklingen ikke går amok i en tid med mangel på lovgivningsmæssige rammer.

Ifølge Reuters støtter Tyskland, Frankrig og Italien ‘frivilling regulering via ‘codes of conduct,’ når det gælder udvikling af AI-modeller.

“Sammen understreger vi, at AI Act [EU’s kommende lov, red] regulerer brugen af AI og ikke teknologien som sådan. Den indbyggede risiko ligger i brugen af AI-systemer og ikke i teknologien i sig selv,” lyder det i den vedtagne aftale mellem de tre lande.

Ifølge Reuters indfører de tre lande nu såkaldte model-kort ‘[model cards,’ red], som skal anvendes til at skabe gennemsigtighed om machine learning-modeller og lignende.

Disse kort skal indeholde al relevant information for at kunne forstå funktionen af den pågældende løsning, det muligheder og dets begrænsninger, hedder det.

Den tyske økonomiminister, Franziska Brantner, siger til Reuters, at hele aftalen bygger på en forståelse af, at det er vigtigt, at man begrænser risici, men fremmer potentialet.

Derfor vil de tre lande ikke begrænse selve udviklingen af AI-løsninger, men altså alene brugen af den.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job