30.000 danskere ramt af problemer med ny kæmpe sygesikringsløsning få dage efter Kombit-lancering

30.000 danskere er kommet i problemer som en direkte konsekvens af Kombits implementering af Danmarks nye sygesikrings-system, der leveres af Systematic.

Artikel top billede

30.000 danskere er blevet ramt af problemer i kølvandet på Kombits implementering af Danmarks nye sygesikrings-bevis, som under en del festivitas og jubel blev åbner tirsdag.

Systemet anvendes af alle kommuner til at administrere sygesikring og lægevalg.

Og det har netop været i forbindelse med lægevalg, at mange tusinder danskere er løbet ind i problemer.

De kunne nemlig ikke skifte læge på grund af problemer med det nye system.

Ifølge Kombit har det drejet sig om 14.000 borgere i Faxe, 6.000 borgere på Frederiksberg og 10.000 borgere i Slagelse og på Lolland.

Problemerne ramte onsdag og i går torsdag, hvor danskere tilnyttet de fire lægehuse ikke som planlagt kunne skifte læge.

“Årsagen var et meget stort og unormalt antal praksishændelser, der skulle behandles i sygesikringssystemet, og grundet omfanget blev hændelserne ikke færdigbehandlet indenfor den afsatte tid,” lyder det fra Kombit.

Selskabet meddeler, at der allerede er identificeret en løsning på problemet.

“Der bliver arbejdet på højtryk for at få lavet en ændring, der løser problemet,” meddeler Kombit.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS