30.000 danskere ramt af problemer med ny kæmpe sygesikringsløsning få dage efter Kombit-lancering

30.000 danskere er kommet i problemer som en direkte konsekvens af Kombits implementering af Danmarks nye sygesikrings-system, der leveres af Systematic.

Artikel top billede

30.000 danskere er blevet ramt af problemer i kølvandet på Kombits implementering af Danmarks nye sygesikrings-bevis, som under en del festivitas og jubel blev åbner tirsdag.

Systemet anvendes af alle kommuner til at administrere sygesikring og lægevalg.

Og det har netop været i forbindelse med lægevalg, at mange tusinder danskere er løbet ind i problemer.

De kunne nemlig ikke skifte læge på grund af problemer med det nye system.

Ifølge Kombit har det drejet sig om 14.000 borgere i Faxe, 6.000 borgere på Frederiksberg og 10.000 borgere i Slagelse og på Lolland.

Problemerne ramte onsdag og i går torsdag, hvor danskere tilnyttet de fire lægehuse ikke som planlagt kunne skifte læge.

“Årsagen var et meget stort og unormalt antal praksishændelser, der skulle behandles i sygesikringssystemet, og grundet omfanget blev hændelserne ikke færdigbehandlet indenfor den afsatte tid,” lyder det fra Kombit.

Selskabet meddeler, at der allerede er identificeret en løsning på problemet.

“Der bliver arbejdet på højtryk for at få lavet en ændring, der løser problemet,” meddeler Kombit.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS