30.000 danskere ramt af problemer med ny kæmpe sygesikringsløsning få dage efter Kombit-lancering

30.000 danskere er kommet i problemer som en direkte konsekvens af Kombits implementering af Danmarks nye sygesikrings-system, der leveres af Systematic.

Artikel top billede

30.000 danskere er blevet ramt af problemer i kølvandet på Kombits implementering af Danmarks nye sygesikrings-bevis, som under en del festivitas og jubel blev åbner tirsdag.

Systemet anvendes af alle kommuner til at administrere sygesikring og lægevalg.

Og det har netop været i forbindelse med lægevalg, at mange tusinder danskere er løbet ind i problemer.

De kunne nemlig ikke skifte læge på grund af problemer med det nye system.

Ifølge Kombit har det drejet sig om 14.000 borgere i Faxe, 6.000 borgere på Frederiksberg og 10.000 borgere i Slagelse og på Lolland.

Problemerne ramte onsdag og i går torsdag, hvor danskere tilnyttet de fire lægehuse ikke som planlagt kunne skifte læge.

“Årsagen var et meget stort og unormalt antal praksishændelser, der skulle behandles i sygesikringssystemet, og grundet omfanget blev hændelserne ikke færdigbehandlet indenfor den afsatte tid,” lyder det fra Kombit.

Selskabet meddeler, at der allerede er identificeret en løsning på problemet.

“Der bliver arbejdet på højtryk for at få lavet en ændring, der løser problemet,” meddeler Kombit.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS