30.000 danskere ramt af problemer med ny kæmpe sygesikringsløsning få dage efter Kombit-lancering

30.000 danskere er kommet i problemer som en direkte konsekvens af Kombits implementering af Danmarks nye sygesikrings-system, der leveres af Systematic.

Artikel top billede

30.000 danskere er blevet ramt af problemer i kølvandet på Kombits implementering af Danmarks nye sygesikrings-bevis, som under en del festivitas og jubel blev åbner tirsdag.

Systemet anvendes af alle kommuner til at administrere sygesikring og lægevalg.

Og det har netop været i forbindelse med lægevalg, at mange tusinder danskere er løbet ind i problemer.

De kunne nemlig ikke skifte læge på grund af problemer med det nye system.

Ifølge Kombit har det drejet sig om 14.000 borgere i Faxe, 6.000 borgere på Frederiksberg og 10.000 borgere i Slagelse og på Lolland.

Problemerne ramte onsdag og i går torsdag, hvor danskere tilnyttet de fire lægehuse ikke som planlagt kunne skifte læge.

“Årsagen var et meget stort og unormalt antal praksishændelser, der skulle behandles i sygesikringssystemet, og grundet omfanget blev hændelserne ikke færdigbehandlet indenfor den afsatte tid,” lyder det fra Kombit.

Selskabet meddeler, at der allerede er identificeret en løsning på problemet.

“Der bliver arbejdet på højtryk for at få lavet en ændring, der løser problemet,” meddeler Kombit.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS