Streaming: Ny serie udforsker hidtil uset del af Star Wars-universet

Den kommende Star Wars-serie “The Acolyte” foregår hundrede år før første film og kaster et blik på en gylden tid for Republikken.

Artikel top billede

Siden Darth Vader første gang slog med kappen i 1977, er Star Wars blevet én af de største og mest værdifulde franchises i verden.

Lige siden Disney købte rettighederne til Lucasfilm Ltd i 2012, har de været i fuld sving med produktion af stof til Star Wars-hungrende fans.

Det har mundet ud i en del tvivlsomme film og serier, men har heldigvis også kastet fremragende film som Rogue One af sig.

Dertil kommer virkeligt gode serier som f.eks. The Mandalorian og Andor, der begge har høstet anerkendelse fra millioner af fans og flotte vurderinger på IMDb.

Nu er der endnu en serie på vej. Den hedder “The Acolyte” og er sat til at premiere i 2024, dog uden nogen nærmere bestemt dato.

Den vil fortælle om en lidt mere ukendt del af Star Wars-tidslinjen, nemlig High Republic-æraen, og den ventes at udspille sig omkring 100 år før den kronologisk første film The Phantom Menace.

Lidt utraditionelt vil The Acolyte fortælle historien gennem skurkenes øjne i en tid, hvor fred og fordragelighed ellers præger republikken.

Vi kommer blandt andet til at møde jedierne Vernestra Rwoh og Kelnacca. Hvem der skal gøre dem følgeskab er fortsat usikkert, selvom det dog er bekræftet at Lee Jung-jae, hovedrolleindehaveren i den populære Netflix-serie Squid Game, skal spille jedi-mester.

Lee skal blandt andre spille sammen med Hunger Games-skuespilleren Amandla Stenberg, der muligvis er lidt for begejstret for den mørke side af The Force.

Seriens omdrejningspunkt er udforskningen af en række mord, der viser sig at være en del mere ildevarslende end først antaget.

Serien vil indeholde i alt otte afsnit og udkommer på Disney+.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS