Der er nu 200.000 elbiler i Danmark – her er de mest populære

Over 50.000 Tesla Model 3 og Tesla Model Y kører nu rundt på de danske veje.

Artikel top billede

For få år siden var elbiler stadig noget helt unikt på de danske veje. Ladetiden var lang, rækkevidden var kort, og det virkede umiddelbart besværligt at skifte benzin- eller dieselbilen ud med en elbil.

Men i 2023 var danskernes enormt sultne på køb af nye elbiler, og på under et år er der kommet 100.000 nye elbiler på de danske veje. Dermed når den danske elbilbestand nået en ny milepæl på 200.000.

Det skriver De Danske Bilimportører og FDM i en fælles pressemeddelelse.

"Bilsalget har i 2023 været helt elektrisk. På bare lidt over et år har vi fordoblet antallet af elbiler på vejene til nu 200.000. At danskerne i den grad har fået appetit på at køre elbil, mærker vi tydeligt i FDMs købsrådgivning, hvor syv ud af 10 henvendelser i dag handler om enten valg af elbil eller opladning,” udtaler administrerende direktør i FDM, Stina Glavind.

Forude venter dog en risiko for en opbremsning i salget af elbiler, da de seneste års favorable afgiftsfritagelser står til at blive udfaset i 2026.

Tesla trækker fra

Den mest populære elbil i Danmark er måske ikke så overraskende Tesla Model 3 og Y, der også har fået skåret enorme summer penge af købsprisen det seneste år. Tilsammen findes der nu 53.748 af de to Tesla-modeller på de danske veje.

Og der er langt ned til den tredje mest populære elbil i Danmark, VW ID.4, der er registreret 10.256 af i Danmark.

Se top 20 over de mest populære elbilmodeller i den danske bilbestand for personbiler til højre.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S