Der er nu 200.000 elbiler i Danmark – her er de mest populære

Over 50.000 Tesla Model 3 og Tesla Model Y kører nu rundt på de danske veje.

Artikel top billede

For få år siden var elbiler stadig noget helt unikt på de danske veje. Ladetiden var lang, rækkevidden var kort, og det virkede umiddelbart besværligt at skifte benzin- eller dieselbilen ud med en elbil.

Men i 2023 var danskernes enormt sultne på køb af nye elbiler, og på under et år er der kommet 100.000 nye elbiler på de danske veje. Dermed når den danske elbilbestand nået en ny milepæl på 200.000.

Det skriver De Danske Bilimportører og FDM i en fælles pressemeddelelse.

"Bilsalget har i 2023 været helt elektrisk. På bare lidt over et år har vi fordoblet antallet af elbiler på vejene til nu 200.000. At danskerne i den grad har fået appetit på at køre elbil, mærker vi tydeligt i FDMs købsrådgivning, hvor syv ud af 10 henvendelser i dag handler om enten valg af elbil eller opladning,” udtaler administrerende direktør i FDM, Stina Glavind.

Forude venter dog en risiko for en opbremsning i salget af elbiler, da de seneste års favorable afgiftsfritagelser står til at blive udfaset i 2026.

Tesla trækker fra

Den mest populære elbil i Danmark er måske ikke så overraskende Tesla Model 3 og Y, der også har fået skåret enorme summer penge af købsprisen det seneste år. Tilsammen findes der nu 53.748 af de to Tesla-modeller på de danske veje.

Og der er langt ned til den tredje mest populære elbil i Danmark, VW ID.4, der er registreret 10.256 af i Danmark.

Se top 20 over de mest populære elbilmodeller i den danske bilbestand for personbiler til højre.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics