Der er nu 200.000 elbiler i Danmark – her er de mest populære

Over 50.000 Tesla Model 3 og Tesla Model Y kører nu rundt på de danske veje.

Artikel top billede

For få år siden var elbiler stadig noget helt unikt på de danske veje. Ladetiden var lang, rækkevidden var kort, og det virkede umiddelbart besværligt at skifte benzin- eller dieselbilen ud med en elbil.

Men i 2023 var danskernes enormt sultne på køb af nye elbiler, og på under et år er der kommet 100.000 nye elbiler på de danske veje. Dermed når den danske elbilbestand nået en ny milepæl på 200.000.

Det skriver De Danske Bilimportører og FDM i en fælles pressemeddelelse.

"Bilsalget har i 2023 været helt elektrisk. På bare lidt over et år har vi fordoblet antallet af elbiler på vejene til nu 200.000. At danskerne i den grad har fået appetit på at køre elbil, mærker vi tydeligt i FDMs købsrådgivning, hvor syv ud af 10 henvendelser i dag handler om enten valg af elbil eller opladning,” udtaler administrerende direktør i FDM, Stina Glavind.

Forude venter dog en risiko for en opbremsning i salget af elbiler, da de seneste års favorable afgiftsfritagelser står til at blive udfaset i 2026.

Tesla trækker fra

Den mest populære elbil i Danmark er måske ikke så overraskende Tesla Model 3 og Y, der også har fået skåret enorme summer penge af købsprisen det seneste år. Tilsammen findes der nu 53.748 af de to Tesla-modeller på de danske veje.

Og der er langt ned til den tredje mest populære elbil i Danmark, VW ID.4, der er registreret 10.256 af i Danmark.

Se top 20 over de mest populære elbilmodeller i den danske bilbestand for personbiler til højre.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura