Om få dage kan du købe din egen skræddersyede GPT-model: Sådan gør du

Hvis du vil have din helt egne tilpassede GPT-model, så kan du fra den kommende uge få en i GPT Store, som OpenAI slår dørene op til.

Artikel top billede

(Foto: Zac Wolff/Unsplash)

I næste uge slår OpenAI dørene op for sin GPT-forretning, der får navnet GPT Store.

Det afslører en lækket mail, som brugere har modtaget.

Lanceringen af GPT-forretningen var egentlig planlagt til november 2023, men er altså blevet rykket til januar.

Forsinkelsen skyldtes tumulten omkring CEO Sam Altman, der kortvarigt blev afskediget, men snart vendte tilbage til OpenAI.

Det rapporterer The Information.

Den nye GPT Store og kommer blandt andet til at tilbyde brugerne skræddersyede chatbots - kaldet GPT'er - der er lavet til at løse lige netop de specifikke opgaver, brugeren har behov for.

GPT'erne er i stand til at udføre en bred vifte af opgaver, lige fra rådgivning om fjernelse af pletter fra tøj til at forklare reglerne for brætspil.

Ingen ekspertise nødvendig

Den tidligere introducerede GPT Builder gør det muligt at skabe GPT'er egnet til en række applikationer.

Med en sekvens af skriftlige instruktioner kan brugerne tilpasse en chatbot efter deres ønske, så ingen ekspertise er nødvendig for at komme i gang med værktøjet.

Det bygger på tidligere initiativer til at forfine ChatGPT efter ens præferencer med brugerdefinerede instruktioner, der blev lanceret i juli. Med disse husker chatbotten tidligere angivne præferencer, når en ny samtale startes.

I øjeblikket gør dette det muligt for ChatGPT Plus- og Enterprise-brugere at udvikle chatbots til intern brug, men GPT Store muliggør deling af sådanne GPT'er.

Det er stadig uklart, om der introduceres en indtægtsmodel for brugerne.

Ifølge en talsmand fra OpenAI vil der komme mere klarhed om dette i løbet af den kommende uge.

I november havde OpenAI ingen konkrete planer om at muliggøre betalte GPT'er.

Betingelser

I beskeden til brugerne forklarer OpenAI, hvordan man tilføjer en GPT til GPT Store, og hvilke krav der er til GPT'erne, man 'bygger'.

For eksempel må ChatGPT ikke fremgå af navnet på en brugerdefineret chatbot for at undgå forvirring.

Derudover skal brugerne verificere deres Builder-profil for at kunne publicere på GPT Store.

Der kræves også, at en GPT publiceres med 'offentlig' status.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S