Om få dage kan du købe din egen skræddersyede GPT-model: Sådan gør du

Hvis du vil have din helt egne tilpassede GPT-model, så kan du fra den kommende uge få en i GPT Store, som OpenAI slår dørene op til.

Artikel top billede

(Foto: Zac Wolff/Unsplash)

I næste uge slår OpenAI dørene op for sin GPT-forretning, der får navnet GPT Store.

Det afslører en lækket mail, som brugere har modtaget.

Lanceringen af GPT-forretningen var egentlig planlagt til november 2023, men er altså blevet rykket til januar.

Forsinkelsen skyldtes tumulten omkring CEO Sam Altman, der kortvarigt blev afskediget, men snart vendte tilbage til OpenAI.

Det rapporterer The Information.

Den nye GPT Store og kommer blandt andet til at tilbyde brugerne skræddersyede chatbots - kaldet GPT'er - der er lavet til at løse lige netop de specifikke opgaver, brugeren har behov for.

GPT'erne er i stand til at udføre en bred vifte af opgaver, lige fra rådgivning om fjernelse af pletter fra tøj til at forklare reglerne for brætspil.

Ingen ekspertise nødvendig

Den tidligere introducerede GPT Builder gør det muligt at skabe GPT'er egnet til en række applikationer.

Med en sekvens af skriftlige instruktioner kan brugerne tilpasse en chatbot efter deres ønske, så ingen ekspertise er nødvendig for at komme i gang med værktøjet.

Det bygger på tidligere initiativer til at forfine ChatGPT efter ens præferencer med brugerdefinerede instruktioner, der blev lanceret i juli. Med disse husker chatbotten tidligere angivne præferencer, når en ny samtale startes.

I øjeblikket gør dette det muligt for ChatGPT Plus- og Enterprise-brugere at udvikle chatbots til intern brug, men GPT Store muliggør deling af sådanne GPT'er.

Det er stadig uklart, om der introduceres en indtægtsmodel for brugerne.

Ifølge en talsmand fra OpenAI vil der komme mere klarhed om dette i løbet af den kommende uge.

I november havde OpenAI ingen konkrete planer om at muliggøre betalte GPT'er.

Betingelser

I beskeden til brugerne forklarer OpenAI, hvordan man tilføjer en GPT til GPT Store, og hvilke krav der er til GPT'erne, man 'bygger'.

For eksempel må ChatGPT ikke fremgå af navnet på en brugerdefineret chatbot for at undgå forvirring.

Derudover skal brugerne verificere deres Builder-profil for at kunne publicere på GPT Store.

Der kræves også, at en GPT publiceres med 'offentlig' status.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S