AI-billedgeneratoren Midjourney sagsøges af tusindvis af kunsterne i massesøgsmål – uheldig liste ser dagens lys

Midjourney er havnet i en copyright retssag mod 4.700 kunstnere. Og en uheldig liste er kommet frem.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Midjourney er den seneste tid blevet en af de mest profilerede AI-billedgeneratorer. Men med berømmelse kommer også bagsiden af medaljen, og det mærker Midjourney nu.

Selskabet er nemlig havnet i et stort copyright-søgsmål, hvor 4.700 kunstnere i USA sagsøger Midjourney ved at udnytte og kopiere kunstnernes immaterielle rettigheder.

Især med henblik på, at brugere af værktøjet specifikt kan bede om at få genereret et billede i en bestemt kunstners stil.

Det skriver The Register.

Sagsøgerne har i forbindelse med retssagen delt en liste med navne på kunstnere og deres billedstile, som påstås at blive udnyttet.

Listen er angiveligt udarbejdet af Midjourney, og den dækker over stilarter og kunstnere, som programmet har lært af.

Sagsøgere hævder, at Midjourney uretmæssigt er blevet trænet med indhold, der har ophavsrettelig beskyttelse.

Endda påstår de, at den omtalte liste er lavet af Midjourneys CEO, David Holz.

"Med andre ord offentliggjorde Holz en liste over kunstnere, som Midjourney-billedproduktet genkender med det udtrykkelige formål, at disse navne bliver brugt af brugere og licenstagere af Midjourney-billedproduktet som udtryk i prompter. Holzs kommentar og listen er forblevet tilgængelige lige siden," påstår sagsøgernes advokater i et retsdokument.

Midjourney har ikke ønsket at kommentere historien for The Register.

Se listen med kunstnere her.

Det er ikke længe siden, at avisen New York Times lagde sag en mod Microsoft og OpenAI for at træne AI-modeller på avisens artikler uden tilladelse. Det er begyndelsen på en række principielle sager mellem AI-leverandører og de klassiske indholdsproducenter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS