AI-billedgeneratoren Midjourney sagsøges af tusindvis af kunsterne i massesøgsmål – uheldig liste ser dagens lys

Midjourney er havnet i en copyright retssag mod 4.700 kunstnere. Og en uheldig liste er kommet frem.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Midjourney er den seneste tid blevet en af de mest profilerede AI-billedgeneratorer. Men med berømmelse kommer også bagsiden af medaljen, og det mærker Midjourney nu.

Selskabet er nemlig havnet i et stort copyright-søgsmål, hvor 4.700 kunstnere i USA sagsøger Midjourney ved at udnytte og kopiere kunstnernes immaterielle rettigheder.

Især med henblik på, at brugere af værktøjet specifikt kan bede om at få genereret et billede i en bestemt kunstners stil.

Det skriver The Register.

Sagsøgerne har i forbindelse med retssagen delt en liste med navne på kunstnere og deres billedstile, som påstås at blive udnyttet.

Listen er angiveligt udarbejdet af Midjourney, og den dækker over stilarter og kunstnere, som programmet har lært af.

Sagsøgere hævder, at Midjourney uretmæssigt er blevet trænet med indhold, der har ophavsrettelig beskyttelse.

Endda påstår de, at den omtalte liste er lavet af Midjourneys CEO, David Holz.

"Med andre ord offentliggjorde Holz en liste over kunstnere, som Midjourney-billedproduktet genkender med det udtrykkelige formål, at disse navne bliver brugt af brugere og licenstagere af Midjourney-billedproduktet som udtryk i prompter. Holzs kommentar og listen er forblevet tilgængelige lige siden," påstår sagsøgernes advokater i et retsdokument.

Midjourney har ikke ønsket at kommentere historien for The Register.

Se listen med kunstnere her.

Det er ikke længe siden, at avisen New York Times lagde sag en mod Microsoft og OpenAI for at træne AI-modeller på avisens artikler uden tilladelse. Det er begyndelsen på en række principielle sager mellem AI-leverandører og de klassiske indholdsproducenter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS