Tre kvinder i to jyske kommuner tiltalt for at misbruge it-system

Tre kvinder på 27, 46 og 61 år har ifølge anklageskriftet misbrugt deres stilling i det offentlige til at søge personoplysninger frem på i alt 683 privatpersoner.

Artikel top billede

(Foto: © Flemming Jeppesen, Fokus / Flemming Jeppesen)

Tre kvinder på henholdsvis 27, 46 og 61 år er blevet tiltalt i sager om registermisbrug.

Den ene tiltalte var på gerningstidspunktet ansat i Skive Kommune, mens de to øvrige var ansat i Viborg Kommune.

Det skriver Midt- og Vestjyllands Politi i en pressemeddelelse.

Ifølge anklageskriftet har kvinderne misbrugt deres stilling i det offentlige til uberettiget at søge oplysninger om andre personer frem i det kommunale datasystem SAPA.

Kvinderne er tiltalt for at tilgå oplysninger om blandt andet personnummer, navn, adresse, alder og civilstand i datasystemet uden at have nogen tjenstlig anledning til det.

Den 27-årige kvinde har ifølge anklageskriftet uberettiget søgt oplysninger på i alt 350 forskellige personer, den 46-årige kvinde er tiltalt for uretmæssigt at have slået 130 borgere op, mens den 61-årige kvinde ifølge anklageskriftet har søgt oplysninger på 203 forskellige borgere uden at have haft en arbejdsmæssig anledning til det.

Sagerne vil blive ført ved byretten i Viborg, men er endnu ikke berammet.

Anklagemyndigheden kræver, at de tre kvinder får en bøde.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Købstædernes Forsikring

DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect