Apple størst i verden for første gang: Hver femte solgte telefon på kloden er en iPhone

Smartphone-markedet går tilbage, og samtidig æder Apple nu markedsandele fra konkurrenterne.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Samsung har siden 2010 domineret det globale smartphone-marked.

Der har således ikke været nogen anden virksomhed, der har solgt flere enheder end den koreanske elektronikgigant.

Men det har ændret sig nu, viser nye tal fra analysehuset IDC

Ifølge IDC faldt smartphonemarkedet i 2023 med 3,2 procent, men samtidig formåede Apple at æde en større del af markedet fra konkurrenterne.

Således sad Apple i 2023 på 20,1 procent af det globale smartphone-marked, hvilket er en fremgang på 3,7 procent siden 2022. Det er samtidig den højeste markedsandel, som selskabet nogensinde har haft siden iPhone blev lanceret i 2007.

Samsung på andenpladsen må tage til takke med en markedsandel på 19,4 procent.

Apple dominerer i fjerde kvartal

Endnu mere imponerende ser det ud for Apple, hvis der zoomes ind på det seneste kvartal.

I fjerde kvartal af 2023 er Apples markedsandel vokset med 11,6 procent sammenlignet med samme kvartal året før.

Samsungs markedsandel er i samme kvartal faldet med 10,9 procent til 16,3 procent.

IDC noterer sig, at det sker på trods at stigende udfordringer, hvor selskabet især i EU bliver underlagt stigende antal reguleringer, og samtidig bliver udsat for skærpet konkurrence på det kinesiske marked.

En del af Apples succes skyldes dog ifølge IDC at selskabet tilbyder attraktive ombytningstilbud, hvor Apple giver rabat på en ny telefon, når kunderne samtidig indleverer deres gamle. Derudover har Apple ifølge IDC succes med at tilbyde lukrative afbetalingsordninger.

Ændret konkurrencesituation

Ryan Reith, der er chef for IDC’s analyser af markedet for forbruger-teknologi, vurderer, at Samsungs nedtur dels er Apples fortjeneste og dels afspejler en ny konkurrencesituation på Android-markedet.

“Android-markedet er i forandring. Her er Huawei tilbage og gør hurtigt indhug i det kinesiske marked, mens mærker som OnePlus, Honor, Google og andre lancerer meget konkurrencedygtige enheder i den lavere ende af den øverste prisklasse på smartphone-markedet. Foldbare telefoner og den øgede interesse for AI-funktioner på smartphonen vinder også indpas. Overordnet set går smartphone-markedet en meget interessant tid i møde," siger han ifølge en pressemeddelelse fra IDC.

Markedsandele i hele 2023

Company

2023 Shipments

2023 Market Share

2022 Shipments

2022 Market Share

2023/2022 Growth

1. Apple

234.6

20.1%

226.3

18.8%

3.7%

2. Samsung

226.6

19.4%

262.2

21.7%

-13.6%

3. Xiaomi

145.9

12.5%

153.2

12.7%

-4.7%

4. OPPO

103.1

8.8%

114.4

9.5%

-9.9%

5. Transsion

94.9

8.1%

72.6

6.0%

30.8%

Others

361.8

31.0%

377.2

31.3%

-4.1%

TOTAL

1,166.9

100.0%

1,205.9

100.0%

-3.2%

Markedsandele i fjerde kvartal, 2023

Company

4Q23 Shipments

4Q23 Market Share

4Q22 Shipments

4Q22 Market Share

4Q23/4Q22 Growth

1. Apple

80.5

24.7%

72.1

24.0%

11.6%

2. Samsung

53.0

16.3%

59.5

19.8%

-10.9%

3. Xiaomi

40.7

12.5%

33.2

11.0%

22.7%

4. Transsion

28.2

8.6%

16.7

5.6%

68.6%

5. vivo

24.1

7.4%

22.9

7.6%

5.1%

Others

99.5

30.5%

96.1

32.0%

3.5%

TOTAL

326.1

100.0%

300.6

100.0%

8.5%

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Antvorskov Kaserne i Slagelse

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S