The Mandalorian kommer til den helt store skærm

Den populære mandalorianer blæser ind på biograflærredet sammen med hans lille makker i filmen “Mandalorian & Grogu.”

Artikel top billede

(Foto: ©2024 Lucasfilm Ltd. & TM. All Rights Reserved. / Lucasfilm Ltd.)

Gennem de seneste år har Disney udvidet Star Wars-universet med en række film og serier. Nogle af dem blev store succeser. Andre havde knap så meget held med sig.

I første kategori finder vi serien “The Mandalorian”, som har en score på 8,7/10 på IMDb og millioner af fans verden over.

Serien følger Pedro Pascal som mandalorianeren Din Djarin – en svært bevæbnet og armeret dusørjæger –og hans nuttede følgesvend Grogu, der forsøger at overleve i en farefuld galakse.

Men nu mener seriens skaber Jon Favreau altså, at det er på tide med en spillefilm om den populære duo.

“Mandalorian & Grogu” skal efter planen starte produktionen i år og forventes at få premiere i 2026.

Derudover har Disney også givet grønt lys til en fjerde sæson af “The Mandalorian”, der muligvis kunne være en forløber til den kommende film.

Men ikke desto mindre får vi altså meget mere at se til Din Djarin og Grogu, og mon ikke de løber ind i nogle karakterer fra andre Star Wars-serier også.

Hvis du vil vide mere om “The Mandalorian”, så har vi bl.a. skrevet lidt om seneste sæson her.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S