The Mandalorian kommer til den helt store skærm

Den populære mandalorianer blæser ind på biograflærredet sammen med hans lille makker i filmen “Mandalorian & Grogu.”

Artikel top billede

(Foto: ©2024 Lucasfilm Ltd. & TM. All Rights Reserved. / Lucasfilm Ltd.)

Gennem de seneste år har Disney udvidet Star Wars-universet med en række film og serier. Nogle af dem blev store succeser. Andre havde knap så meget held med sig.

I første kategori finder vi serien “The Mandalorian”, som har en score på 8,7/10 på IMDb og millioner af fans verden over.

Serien følger Pedro Pascal som mandalorianeren Din Djarin – en svært bevæbnet og armeret dusørjæger –og hans nuttede følgesvend Grogu, der forsøger at overleve i en farefuld galakse.

Men nu mener seriens skaber Jon Favreau altså, at det er på tide med en spillefilm om den populære duo.

“Mandalorian & Grogu” skal efter planen starte produktionen i år og forventes at få premiere i 2026.

Derudover har Disney også givet grønt lys til en fjerde sæson af “The Mandalorian”, der muligvis kunne være en forløber til den kommende film.

Men ikke desto mindre får vi altså meget mere at se til Din Djarin og Grogu, og mon ikke de løber ind i nogle karakterer fra andre Star Wars-serier også.

Hvis du vil vide mere om “The Mandalorian”, så har vi bl.a. skrevet lidt om seneste sæson her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S