The Mandalorian kommer til den helt store skærm

Den populære mandalorianer blæser ind på biograflærredet sammen med hans lille makker i filmen “Mandalorian & Grogu.”

Artikel top billede

(Foto: ©2024 Lucasfilm Ltd. & TM. All Rights Reserved. / Lucasfilm Ltd.)

Gennem de seneste år har Disney udvidet Star Wars-universet med en række film og serier. Nogle af dem blev store succeser. Andre havde knap så meget held med sig.

I første kategori finder vi serien “The Mandalorian”, som har en score på 8,7/10 på IMDb og millioner af fans verden over.

Serien følger Pedro Pascal som mandalorianeren Din Djarin – en svært bevæbnet og armeret dusørjæger –og hans nuttede følgesvend Grogu, der forsøger at overleve i en farefuld galakse.

Men nu mener seriens skaber Jon Favreau altså, at det er på tide med en spillefilm om den populære duo.

“Mandalorian & Grogu” skal efter planen starte produktionen i år og forventes at få premiere i 2026.

Derudover har Disney også givet grønt lys til en fjerde sæson af “The Mandalorian”, der muligvis kunne være en forløber til den kommende film.

Men ikke desto mindre får vi altså meget mere at se til Din Djarin og Grogu, og mon ikke de løber ind i nogle karakterer fra andre Star Wars-serier også.

Hvis du vil vide mere om “The Mandalorian”, så har vi bl.a. skrevet lidt om seneste sæson her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S