Sublimt underholdende gangsterfilm får spinoff til marts

Ny serie udbygger det absurde univers i Guy Ritchies ”The Gentlemen” og giver et lidt andet billede af den britiske adel og deres godser, end vi er vant til at se.

Artikel top billede

Storslåede godser er måske flotte, men også rasende dyre at opvarme og vedligeholde.

Så i Guy Ritchies sublimt underholdende gangsterkomedie The Gentlemen fra 2020 tjener medlemmer af den forarmede britiske landadel en ekstra mønt ved at forpagte undergrunden til cannabisdyrkning i storskala styret af en særdeles veloplagt Matthew McConaughey.

Han er til gengæld ved at være træt at tjansen og vil gerne sælge sin milliardforretning – hvilket er lettere sagt end gjort. Det er i ganske korte træk det, filmen handler om. Og har man ikke set den, så kan det meget varmt anbefales at få det gjort; den kan aktuelt streames på Amazon Prime.

Faktisk er historien og hele filmens univers så godt skruet sammen, at Netflix vurderer at den kan bære sin egen serie. Den får samme titel som filmen og også er instrueret af Guy Ritchie.

Spinoff-serien The Gentlemen får premiere til marts – den præcise dato er endnu ikke offentliggjort – og følger hovedperson Eddie, der arver et gods fra sin far blot for at opdage, at der helt bogstaveligt er skunk i undergrunden.

Skal man dømme efter den netop frigivne trailer, så er der en god sandsynlighed for at det bliver både absurd og svært underholdende.

I skrivende stund ligger ganske mange detaljer om serien hen i det uvisse. Men man vil dog kunne møde blandt andet Theo James (White Lotus), Giancarlo Esposito (Breaking Bad) og mange flere.

Kun tiden må til gengæld vise, om nogle af de medvirkende fra den oprindelige film også stikker næsen forbi. Men man kan da håbe.

I øvrigt nåede The Gentlemen kun lige nøjagtig at få premiere, før Covid 19 lukkede alverdens biografer ned, og måske derfor fik den ikke helt så stort et publikum, som den – efter undertegnedes mening – i dén grad fortjente. Men mon ikke den får lidt ekstra rygvind nu.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS