Sublimt underholdende gangsterfilm får spinoff til marts

Ny serie udbygger det absurde univers i Guy Ritchies ”The Gentlemen” og giver et lidt andet billede af den britiske adel og deres godser, end vi er vant til at se.

Artikel top billede

Storslåede godser er måske flotte, men også rasende dyre at opvarme og vedligeholde.

Så i Guy Ritchies sublimt underholdende gangsterkomedie The Gentlemen fra 2020 tjener medlemmer af den forarmede britiske landadel en ekstra mønt ved at forpagte undergrunden til cannabisdyrkning i storskala styret af en særdeles veloplagt Matthew McConaughey.

Han er til gengæld ved at være træt at tjansen og vil gerne sælge sin milliardforretning – hvilket er lettere sagt end gjort. Det er i ganske korte træk det, filmen handler om. Og har man ikke set den, så kan det meget varmt anbefales at få det gjort; den kan aktuelt streames på Amazon Prime.

Faktisk er historien og hele filmens univers så godt skruet sammen, at Netflix vurderer at den kan bære sin egen serie. Den får samme titel som filmen og også er instrueret af Guy Ritchie.

Spinoff-serien The Gentlemen får premiere til marts – den præcise dato er endnu ikke offentliggjort – og følger hovedperson Eddie, der arver et gods fra sin far blot for at opdage, at der helt bogstaveligt er skunk i undergrunden.

Skal man dømme efter den netop frigivne trailer, så er der en god sandsynlighed for at det bliver både absurd og svært underholdende.

I skrivende stund ligger ganske mange detaljer om serien hen i det uvisse. Men man vil dog kunne møde blandt andet Theo James (White Lotus), Giancarlo Esposito (Breaking Bad) og mange flere.

Kun tiden må til gengæld vise, om nogle af de medvirkende fra den oprindelige film også stikker næsen forbi. Men man kan da håbe.

I øvrigt nåede The Gentlemen kun lige nøjagtig at få premiere, før Covid 19 lukkede alverdens biografer ned, og måske derfor fik den ikke helt så stort et publikum, som den – efter undertegnedes mening – i dén grad fortjente. Men mon ikke den får lidt ekstra rygvind nu.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS