Sublimt underholdende gangsterfilm får spinoff til marts

Ny serie udbygger det absurde univers i Guy Ritchies ”The Gentlemen” og giver et lidt andet billede af den britiske adel og deres godser, end vi er vant til at se.

Artikel top billede

Storslåede godser er måske flotte, men også rasende dyre at opvarme og vedligeholde.

Så i Guy Ritchies sublimt underholdende gangsterkomedie The Gentlemen fra 2020 tjener medlemmer af den forarmede britiske landadel en ekstra mønt ved at forpagte undergrunden til cannabisdyrkning i storskala styret af en særdeles veloplagt Matthew McConaughey.

Han er til gengæld ved at være træt at tjansen og vil gerne sælge sin milliardforretning – hvilket er lettere sagt end gjort. Det er i ganske korte træk det, filmen handler om. Og har man ikke set den, så kan det meget varmt anbefales at få det gjort; den kan aktuelt streames på Amazon Prime.

Faktisk er historien og hele filmens univers så godt skruet sammen, at Netflix vurderer at den kan bære sin egen serie. Den får samme titel som filmen og også er instrueret af Guy Ritchie.

Spinoff-serien The Gentlemen får premiere til marts – den præcise dato er endnu ikke offentliggjort – og følger hovedperson Eddie, der arver et gods fra sin far blot for at opdage, at der helt bogstaveligt er skunk i undergrunden.

Skal man dømme efter den netop frigivne trailer, så er der en god sandsynlighed for at det bliver både absurd og svært underholdende.

I skrivende stund ligger ganske mange detaljer om serien hen i det uvisse. Men man vil dog kunne møde blandt andet Theo James (White Lotus), Giancarlo Esposito (Breaking Bad) og mange flere.

Kun tiden må til gengæld vise, om nogle af de medvirkende fra den oprindelige film også stikker næsen forbi. Men man kan da håbe.

I øvrigt nåede The Gentlemen kun lige nøjagtig at få premiere, før Covid 19 lukkede alverdens biografer ned, og måske derfor fik den ikke helt så stort et publikum, som den – efter undertegnedes mening – i dén grad fortjente. Men mon ikke den får lidt ekstra rygvind nu.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job