Google CEO i intern meddelelse til medarbejdere: Flere fyringer på vej

For et år siden fyrede Google 12.000 medarbejdere - nu varsler topchef Sundar Pichai at flere fyringer er på vej i 2024.

Artikel top billede

Googles CEO, Sundar Pichai (Foto: Google)

For et år siden – 20. januar 2023 – varslede Google den største fyringsrunde i selskabets historie.

12.000 medarbejdere skulle skæres væk, fordi selskabet havde hyret for mange under coronapandemien.

Derudover skar Google ned på de ansattes frynsegoder samt bærbare computere og udstyr.

Fyringsrunden var dengang efterdønninger af det enorme ansættelsesboom, der var under corona, hvor tech-giganterne hyrede i massevis for derefter at lave massefyringer og ansættelsesstop - mere end 190.000 it-medarbejdere mistede jobbet i løbet 2022 og starten af 2023.

Efter sådan en rutsjebanetur kunne man måske tro, at de it-ansatte i tech-sektoren kunne ånde lettet op, men i en intern meddelelse til medarbejderne melder Googles CEO, Sundar Pichai, nu at flere fyringer er på vej i 2024.

Det skriver mediet CNBC, der er i besiddelse af beskeden med titlen ”2024 priorities and the year ahead” (2024-prioriteter og det kommende år).

Heri skriver Sundar Pichai, at Google har "ambitiøse mål og vil investere i vores store prioriteter i år."

Det gælder blandt andet massive investeringer i kunstig intelligens, hvilket betyder omstruktureringer af afdelinger og frigørelse af ressourcer.

"Virkeligheden er, at for at skabe kapacitet til denne investering, er vi nødt til at træffe svære valg," skriver Pichai. For nogle teams betyder det at eliminere roller, hvilket inkluderer "at fjerne lag for at forenkle udførelsen og øge hastigheden," tilføjer han.

Sundar Pichai skriver dog også fyringerne ikke vil være af samme omfang som sidste års nedskæringer og "ikke vil berøre alle teams."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car