David Heinemeier Hansson og Spotify raser mod nyt Apple-gebyr: “Selv ikke mafiaen er så grådig”

Spotify, Epic og danske David Heinemeier Hansson er blandt de skarpeste kritikere af et nyt Apple-gebyr.

Artikel top billede

Et nyt transaktionsgebyr, som Apple har indført efter en ny afgørelse ved den amerikanske højesteret, har skabt vrede hos den svensk-stiftede streaminggigant Spotify og en række andre app-udviklere.

"Apple har igen vist, at selskabet vil gøre alt, hvad der står i dets magt, for at beskytte det overskud, som det høster fra udviklere og forbrugere under App Store-monopolet," oplyser Spotify i en meddelelse ifølge det svenske erhvervsmedie Dagens Industri.

I Apples App Store har det hidtil været et krav, at apps skulle anvende Appels eget betalingssystem, hvor selskabet tager en kommission op til 30 procent. Det har endda været forbudt for app-udvikler at linke til eller blot informere om alternative betalingsmetode.

Gebyr på eksterne links

Men som Computerworld tidligere på ugen fortalte, har den amerikansk højesteret netop afgjort, at Apple ikke længere kan forhindre apps i App Store i at henvise til alternative betalingsmetoder uden for App Store.

Apple vil dog nu i stedet forsøge at tage en kommission på mellem 12 og 27 procent fra udviklere, som anvender et andet betalingssystem end Apples eget, og det er dette gebyr, som har skabt vrede.

Det er blandt andet Spotifys forhåbning, at EU-Kommisssionen vil bremse Apple, hvis selskabet også planlægger at indføre gebyret i Europa.

"Vi opfordrer kraftigt Europa-Kommissionen til at handle hurtigt og beslutsomt for at sikre at Apple ikke her pålægger lignende gebyrer, der er forbudt i henhold til Digital Markets Act,” lyder det ifølge Dagens Industri fra Spotify.

Selv ikke mafiaen er så grådig

Danske David Heinemeier Hansson, der er berømt udvikler, partner i amerikanske 37 Signals og som tidligere har været på kant med Apple, møder også det nye gebyr med kradse bemærkninger.

“Selv ikke mafiaen er så grådig, lunefuld eller omhyggelig i sine bestræbelser på at få folk til at betale beskyttelsespenge,” skriver han på LinkedIn.

Tim Sweeney, der er administrerende direktør for Fortnite-producenten har også på det sociale medie X oplyst, at Epic har tænkt sig at udfordre Apples gebyr planer ved retten.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S