Netcompanys salg i Danmark går tilbage - men det tabte hentes i udlandet

Netcompany rundede seks milliarder kroner i omsætning i 2023 og det på trods af, at salget i Danmark faktisk går en smule tilbage. Men indtjeningen har svært ved at følge med.

Artikel top billede

(Foto: Thomas Møgelbjerg)

Netcompany og topchef André Rogaczewski kan nu kigge tilbage på et tilfredsstillende men dog udfordrende 2023, hvor særligt den private sektor i Danmark har drillet det store danske it-hus.

I selskabets netop offentliggjorte årsregnskab for 2023 stiger omsætningen til 6,1 milliarder kroner i 2023 mod 5,5 milliarder i 2022.

Men langt størstedelen – 4,1 milliarder kroner - kommer fra den offentlige sektor, der er vokser 14 procent fra året før. Modsat lander omsætningen i den private sektor på lige under to milliarder, hvilket stort set ikke har rykket sig siden 2022.

”Når vi ser tilbage på 2023, så vi et år med endnu endnu større usikkerhed end i 2022, hvilket især påvirkede den danske forretning. På trods af udfordringer leverede vi vækst og indtjening i tråd med vores forventninger, og vi er stolte af den over den præstation,” udtaler André Rogaczewski, administrerende direktør i Netcompany, i regnskabet.

I tredje kvartal indsnævrede Netcompany sine forventninger til omsætningen fra at lyde på mellem 10-12 procent til 8-10 procent for hele 2023. Selskabet lykkedes med at slå de opdaterede forventninger, da væksten for 2023 ender på 10,7 procent.

Hvor sælger Netcompany mest?

Kigger man isoleret set på Netcompanys omsætning i Danmark er den faldet små 0,2 procent som det eneste marked, hvor Netcompany har oplevet et beskedent men dog faldende salg i 2023.

Særligt lange beslutningsprocesser i den private sektor i Danmark – at virksomhederne simpelthen i højere holder grad holder på pengene – har betydet, at Netcompany har solgt mindre end tidligere.

Danmark er dog stadig Netcompanys største enkeltstående marked med en omsætning på 2,9 milliarder kroner. Danmark står dermed for 46,8 procent af Netcompanys samlede omsætning på 6,1 milliarder kroner.

Meget bedre ser det ud, hvis man kigger udenlands.

Instrasoft-datterselskabet, som Netcompany blandt andet udvikler den kommende EU-wallet med, vokser med næsten 26 procent til 2,1 milliarder kroner i 2023 mod 1,7 milliarder kroner sidste år.

Og samtlige af Netcompanys markeder udenfor Danmark vokser med tocifrede vækstrater. I Storbritannien og i Norge vokser omsætningen med henholdvis 22 og 26 procent, mens den i Holland – der dog også er Netcompanys klart mindste marked – vokser med hele 44,7 procent.

”Mod slutningen af året har vi set et skift i kundestemningen i det danske privatsegment, og vi er begyndt at konvertere pipeline-sager i overensstemmelse hermed. Desuden begynder vi året med forbedret omsætningssynlighed. De makroøkonomiske udsigter ser dog stadig usikre ud, og det høje niveau af geopolitisk uro, som vi oplevede i 2023, fortsætter,” siger André Rogaczewski yderligere i regnskabet.

Netcompany forventer en omsætningsvækst i 2024 på mellem 7 og 10 procent.

Indtjeningen falder stødt

Men mens omsætningen generelt er stigende, har indtjeningen i Netcompany svært ved at følge med.

Indtjenings-marginen (EBITDA) lyder på 14,9 procent for året mod 20,1 procent i 2022.

Indtjeningsresultatet lander på 900 millioner kroner i 2023 mod 1,1 milliarder kroner sidste år.

“Jeg er stolt af de resultater, som vores mere end 7.700 dedikerede og talentfulde medarbejdere har leveret i et udfordrende år. I kombination med vores forbedrede Go-To-Market-strategi, der fokuserer mere på produkter og platforme og genbrugelighed, er jeg overbevist om, at vi er på vej til at blive en europæisk markedsleder,"

I 2024 forventer Netcompany en indtjeningsmargin (EBITDA) på mellem 15 og 18 procent.

Om to år - i løbet af 2026 - forventer Netcompany en omsætning på 8,5 milliarder kroner og en indtjeningsmargin på 20 procent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S