Ny lovgivning på vej: Kan tvinge cloud-giganter til at afsløre vigtige kundedata

I fremtiden kan cloud-giganter få ansvaret for at skulle undersøge og indrapportere oplysninger om sine kunder til den amerikanske stat. Målet med lovgivningen er at forhindre, at særligt kinesiske virksomheder bruge amerikanske teknologi til at udvikle AI-løsninger med militær anvendelse.

Artikel top billede

(Foto: Yan Ke/Unsplash)

Virksomheder som Amazon, Microsoft og Googles moderselskab Alphabet kan blive pålagt at afsløre kundedata om ikke-amerikanske virksomheder, der bruger deres cloud-platforme til at udvikle kunstig intelligens-løsninger.

Det fremgår at et nyt lovforslag fra den amerikanske regering, der kræver, at cloud-virksomheder skal offentliggøre oplysninger om kundernes navne, ip-adresser og rapportere om såkaldt mistænkelig adfærd.

Ifølge Bloomberg kan kravene bruges til at blokere for kinesiske virksomheders adgang til til datacenter-faciliteter, der spiller en afgørende rolle i at træne og hoste kunstig intelligens-løsninger.

Reglerne indebærer samtidig, at ansvaret for at indsamle, opbevare og analyse kundedataerne er pålagte cloud-leverandørerne, og ifølge Bloomberg minder reglerne på den led om den regulering, som finansindustrien er underlagt.

Har indført flere eksportforbud

USA har tidligere indført flere eksportforbud, der begrænser amerikanske virksomheders mulighed for at eksportere avancerede chip og andre AI-komponenter til lande som Kina, Rusland og Iran.

Den seneste stramning af eksport-reglerne, der blev indført i oktober, har blandt andet ramt chip-giganten Nvidia.

Den amerikanske regerings mål med at indføre denne type lovgivning er ifølge Bloomberg, at undgå, at kinesiske selskaber kan bruge amerikansk teknologi til at udvikle kunstig intelligens-modeller, som kan anvendes militært.

“Kommer disse modeller i hænderne på ikke-statslige aktører eller folk, der ikke er vores allierede, vil det være meget farligt,” oplyser den amerikanske handelsminister Gina Raimondo til Bloomberg.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS