Ny lovgivning på vej: Kan tvinge cloud-giganter til at afsløre vigtige kundedata

I fremtiden kan cloud-giganter få ansvaret for at skulle undersøge og indrapportere oplysninger om sine kunder til den amerikanske stat. Målet med lovgivningen er at forhindre, at særligt kinesiske virksomheder bruge amerikanske teknologi til at udvikle AI-løsninger med militær anvendelse.

Artikel top billede

(Foto: Yan Ke/Unsplash)

Virksomheder som Amazon, Microsoft og Googles moderselskab Alphabet kan blive pålagt at afsløre kundedata om ikke-amerikanske virksomheder, der bruger deres cloud-platforme til at udvikle kunstig intelligens-løsninger.

Det fremgår at et nyt lovforslag fra den amerikanske regering, der kræver, at cloud-virksomheder skal offentliggøre oplysninger om kundernes navne, ip-adresser og rapportere om såkaldt mistænkelig adfærd.

Ifølge Bloomberg kan kravene bruges til at blokere for kinesiske virksomheders adgang til til datacenter-faciliteter, der spiller en afgørende rolle i at træne og hoste kunstig intelligens-løsninger.

Reglerne indebærer samtidig, at ansvaret for at indsamle, opbevare og analyse kundedataerne er pålagte cloud-leverandørerne, og ifølge Bloomberg minder reglerne på den led om den regulering, som finansindustrien er underlagt.

Har indført flere eksportforbud

USA har tidligere indført flere eksportforbud, der begrænser amerikanske virksomheders mulighed for at eksportere avancerede chip og andre AI-komponenter til lande som Kina, Rusland og Iran.

Den seneste stramning af eksport-reglerne, der blev indført i oktober, har blandt andet ramt chip-giganten Nvidia.

Den amerikanske regerings mål med at indføre denne type lovgivning er ifølge Bloomberg, at undgå, at kinesiske selskaber kan bruge amerikansk teknologi til at udvikle kunstig intelligens-modeller, som kan anvendes militært.

“Kommer disse modeller i hænderne på ikke-statslige aktører eller folk, der ikke er vores allierede, vil det være meget farligt,” oplyser den amerikanske handelsminister Gina Raimondo til Bloomberg.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S