Ny lovgivning på vej: Kan tvinge cloud-giganter til at afsløre vigtige kundedata

I fremtiden kan cloud-giganter få ansvaret for at skulle undersøge og indrapportere oplysninger om sine kunder til den amerikanske stat. Målet med lovgivningen er at forhindre, at særligt kinesiske virksomheder bruge amerikanske teknologi til at udvikle AI-løsninger med militær anvendelse.

Artikel top billede

(Foto: Yan Ke/Unsplash)

Virksomheder som Amazon, Microsoft og Googles moderselskab Alphabet kan blive pålagt at afsløre kundedata om ikke-amerikanske virksomheder, der bruger deres cloud-platforme til at udvikle kunstig intelligens-løsninger.

Det fremgår at et nyt lovforslag fra den amerikanske regering, der kræver, at cloud-virksomheder skal offentliggøre oplysninger om kundernes navne, ip-adresser og rapportere om såkaldt mistænkelig adfærd.

Ifølge Bloomberg kan kravene bruges til at blokere for kinesiske virksomheders adgang til til datacenter-faciliteter, der spiller en afgørende rolle i at træne og hoste kunstig intelligens-løsninger.

Reglerne indebærer samtidig, at ansvaret for at indsamle, opbevare og analyse kundedataerne er pålagte cloud-leverandørerne, og ifølge Bloomberg minder reglerne på den led om den regulering, som finansindustrien er underlagt.

Har indført flere eksportforbud

USA har tidligere indført flere eksportforbud, der begrænser amerikanske virksomheders mulighed for at eksportere avancerede chip og andre AI-komponenter til lande som Kina, Rusland og Iran.

Den seneste stramning af eksport-reglerne, der blev indført i oktober, har blandt andet ramt chip-giganten Nvidia.

Den amerikanske regerings mål med at indføre denne type lovgivning er ifølge Bloomberg, at undgå, at kinesiske selskaber kan bruge amerikansk teknologi til at udvikle kunstig intelligens-modeller, som kan anvendes militært.

“Kommer disse modeller i hænderne på ikke-statslige aktører eller folk, der ikke er vores allierede, vil det være meget farligt,” oplyser den amerikanske handelsminister Gina Raimondo til Bloomberg.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S