Kina stormer frem på AI-området: Har godkendt mere end 40 AI-modeller på et halvt år

Kina har i de seneste seks måneder godkendt mere end 40 AI-modeller til offentlig brug.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det vælter frem med AI-modeller i Kina, som for alvor har lagt sig i selen for at få udviklet kunstige intelligenser i kølvandet på amerikanske ChatGPT, der tog verden med storm, da den blev lanceret i efteråret 2022.

Alene i de seneste seks måneder har de kinesiske myndigheder godkendt mere end 40 forskellige AI-modeller til offentligt brug, skriver Reuters.

Alene i den forgangne uge har de kinesiske myndighederne givet grønt lys til 14 LLM’ere - altså ‘large language models’.

Kina har fire gange i det seneste halve års tid godkendt AI-modeller i større runder.

Blandt ansøgerne har været kinesiske selskaber som Xiaomi, Baidu, Alibaba, ByteDance, 4Paradigm og 01.ai, lyder meldingerne.

En af kinas førende ChatGPT-lignende chatbots, Baidus Ernie Bot, har allerede mere end 100 millioner bruger.

Ifølge Reuters findes der for tiden 130 kinesiske LLM’ere. Det svaret til omkring 40 procent af det samlede antal på jordkloden lige nu.

Det betyder, at USA fortsat er verdens førende land, når det gælder kunstige intelligenser og AI-baserede sprogmodeller med en andel på 50 procent.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Engageret medarbejder med særlig interesse og viden om nye teknologier

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen