Morgen-briefing: Telenor finder nyt medlem til direktionen / Nu kan virksomheder søge om europæisk blockchainløsning / Microsofts topchef Satya Nadella kommenterer sag om AI-billeder af Taylor Swift /Ransomware-gruppe går efter sundhedssektoren

Morgen-briefing: Telenor finder nyt medlem til direktionen / Nu kan virksomheder søge om europæisk blockchainløsning / Microsofts topchef Satya Nadella kommenterer sag om AI-billeder af Taylor Swift /Ransomware-gruppe går efter sundhedssektoren

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til tirsdagens morgenbriefing, som er bragt af Kristoffer Ingemand.

I dag kan du læse om ændringer hos Telenor, et nyt blockchain-projekt og meget mere.

God læselyst.

Telenor finder nyt medlem til direktionen

Telenor har udnævnt Emilie Birkbøll til ny koncerndirektør for People & Corporate Affairs med ansvar for det juridiske og regulatoriske område i Telenor samt HR, kommunikation og ESG.

Det skriver teleselskabet i en pressemeddelelse.

Hun er fundet internt og kommer fra en stilling som kommer fra en stilling som Head of Legal and Regulatory Affairs i Telenor, hvor hun har været siden 2022.

”Telebranchen er på mange måder stadig ny for mig, men jeg er blevet bidt af branchens tempo og ikke mindst kulturen i Telenor, der er præget af et stærkt fællesskab, åbenhed og ordentlighed, som gennemsyrer hele organisationen og alle vores fantastiske forbindelser,” siger Isabella Emilie Birkbøll i en pressemeddelelse.

Nu kan virksomheder søge om europæisk blockchainløsning

Der er åbent for ansøgninger til den anden kohorte af European Blockchain Sandbox.

Det meddeler advokatfirmaet Bird&Bird, konsulenthuset Oxygy og Eu-Kommissionen i en pressemeddelelse.

European Blockchain Sandbox er et projekt, hvor startups og scaleups i EU og EØS kan udforske og eksperimentere med blockchain-teknologi i kontrollere omgivelser.

Der er åbent for ansøgninger indtil 25. marts 2024 klokken 23:59.

Virksomhederne vil blive matche med relevante myndigheder. Selskaberne vil modtage juridisk og regulativ rådgivning og kunne diskutere relevante problemstillinger for virksomheden, mens der testes.

"Blockchain er en af de mest aktuelle innovationer i de senere år og er yderst relevant for alle industrielle sektorer. Det er vigtigt for den videre udvikling af denne innovation at have en dialog om de lovgivningsmæssige udfordringer og spørgsmål, der opstår, og også at se, hvor løsningerne kan være, og hvordan regulering faktisk kan hjælpe disse innovationer," udtaler Marjolein Geus, formand for den internationale Tech & Comms-gruppe hos Bird & Bird i en pressemeddelelse.

Microsofts topchef Satya Nadella kommenterer sag om AI-billeder af Taylor Swift

Den seneste uge har været præget af sagen om eksplicitte falske AI-genererede billeder af sangerinden Taylor Swift.

Microsofts topchef, Satya Nadella blev spurgt til om techgiganten har et ansvar for en sådan problemstilling.

"Jeg synes først og fremmest, at dette absolut er alarmerende og forfærdeligt, og derfor er vi nødt til at handle," sagde Nadella ifølge Geekwire.

Han mener, at det er alle teknologiudvikleres ansvar at sørge for, at AI-teknologier er omgivet af sikkerhedsværn, som forhindrer denne slags sager.

Microsoft har overfor mediet sendt følgende meddelelse efterfølgende:

"Vi er forpligtet til at give en sikker og respektfuld oplevelse for alle, og det er i øjeblikket uklart, hvor disse billeder stammer fra. Af ekstrem forsigtighed undersøger og har vi styrket vores eksisterende sikkerhedssystemer for at forhindre vores tjenester i at blive brugt til at hjælpe med at generere disse billeder."

Microsoft taler ud fra et generelt ansvar for AI-producenter. Det vides ikke, hvilke program, der har fremstillet billederne.

Ransomware-gruppe går efter sundhedssektoren

Hackergruppen BianLian har skiftet taktik og går nu efter sundhedssektoren i større grad.

Det meddeler forskergruppen Unit 42 hos Palo Alto Networks.

Gruppen går efter at mål med følsomme oplysninger for at opnå løsesummer. Det primære mål er USA og EU.

Tidligere har sundhedssektoren ellers været et no-go for denne type grupper, men denne tendens er tilsyneladende ved at ændre sig.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S