Streaming: Stor mystik om sidste sæson af fremragende SciFi-serie

Fjerde og sidste sæson af Snowpiecer er på én og samme tid færdigproduceret og droppet af ejeren – og det er usikkert, om vi nogensinde får den at se.

Artikel top billede

Det sker desværre lidt for ofte, at tv-serier står af i Roskilde – altså i utide og uden at få finalen med.

Sædvanligvis skyldes det dog, at seertallene ikke har været gode nok til, at den pågældende streamingtjeneste forventer at tjene produktionsomkostningerne hjem igen.

Det sker desværre snart så tit, at man ikke orker at opremse de mange eksempler.

Men det er dog ikke grunden til, at vi indtil videre har ventet forgæves i mere end et år på fjerde og sidste sæson af den ellers fremragende og populære serie Snowpiecer.

For sæsonen er nemlig for længst filmet og angiveligt også færdigproduceret.

Men af årsager, som mildt sagt ligger hen i det uvisse, besluttede ejeren Warner Bros. Discovery, at fjerde sæson alligevel ikke ville få premiere på koncernens TNT-service.

I mellemtiden er tiden gået.

Det logiske valg ville være, at Netflix før eller siden samlede serien op og sendte sidste sæson. Det er trods alt dem, der streamer Snowpiecer internationalt.

Men indtil videre er der ikke meldt noget ud om seriens videre skæbne, og Netflix selv siger absolut intet.

Samtidig spekuleres der i, at sæson 4 er skrottet af skattemæssige årsager, og at det derfor potentielt kan være en bedre forretning for Warner at afskrive den helt end at sælge rettighederne videre.

Hvilket i så fald kan betyde, at vi aldrig får den at se.

Så man kan kun håbe. Og indtil videre må seriens millioner af fans altså bare vente og se, om passagererne på det mere end 10 kilometer lange tog i en post-apokalyptisk og dybfrossen verden når endestationen eller ej.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job