Streaming: Stor mystik om sidste sæson af fremragende SciFi-serie

Fjerde og sidste sæson af Snowpiecer er på én og samme tid færdigproduceret og droppet af ejeren – og det er usikkert, om vi nogensinde får den at se.

Artikel top billede

Det sker desværre lidt for ofte, at tv-serier står af i Roskilde – altså i utide og uden at få finalen med.

Sædvanligvis skyldes det dog, at seertallene ikke har været gode nok til, at den pågældende streamingtjeneste forventer at tjene produktionsomkostningerne hjem igen.

Det sker desværre snart så tit, at man ikke orker at opremse de mange eksempler.

Men det er dog ikke grunden til, at vi indtil videre har ventet forgæves i mere end et år på fjerde og sidste sæson af den ellers fremragende og populære serie Snowpiecer.

For sæsonen er nemlig for længst filmet og angiveligt også færdigproduceret.

Men af årsager, som mildt sagt ligger hen i det uvisse, besluttede ejeren Warner Bros. Discovery, at fjerde sæson alligevel ikke ville få premiere på koncernens TNT-service.

I mellemtiden er tiden gået.

Det logiske valg ville være, at Netflix før eller siden samlede serien op og sendte sidste sæson. Det er trods alt dem, der streamer Snowpiecer internationalt.

Men indtil videre er der ikke meldt noget ud om seriens videre skæbne, og Netflix selv siger absolut intet.

Samtidig spekuleres der i, at sæson 4 er skrottet af skattemæssige årsager, og at det derfor potentielt kan være en bedre forretning for Warner at afskrive den helt end at sælge rettighederne videre.

Hvilket i så fald kan betyde, at vi aldrig får den at se.

Så man kan kun håbe. Og indtil videre må seriens millioner af fans altså bare vente og se, om passagererne på det mere end 10 kilometer lange tog i en post-apokalyptisk og dybfrossen verden når endestationen eller ej.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S