Ny hypet browser har ramt din iPhone - er det her fremtiden for AI-søgninger?

En ny app, der er en kombination af en søgemaskine og browser, har skabt stor opmærksomhed i de seneste dage. Den kan samtidig være med til at give os et praj om, hvordan kunstig intelligens vil påvirke vores tilgang til internettet i fremtiden.

Artikel top billede

Virksomheden The Browser Company, der først udviklede browseren Arc til Mac-computere, står nu bag en af øjeblikket mest omtalte apps til iPhone, Arc Search.

Appen er strøget til toppen af listen over de mest downloadede apps i USA, og den har skabt en massiv hype i amerikanske tech-medier og på sociale medier.

Det er ikke uden grund. For appen kan være med til at give os et praj om, hvordan kunstig intelligens i fremtiden kan ændre vores tilgang til internettet.

Der er nemlig ikke blot tale om en browser, men snarere en kombination af en AI-baseret søgemaskine og en browser.

Særlig funktion løber med al opmærksomheden

Når du åbner appen, får du adgang til et tastatur og et søgefelt, og her dukker funktionen "Browse for me" op, og det er for alvor den, som adskiller Arc Search fra konkurrenterne.

Du kan naturligvis også nøjes med at foretage helt almindelige Google-søgninger, men klikker du på “Browse for Me-knappen” får du adgang til en ny form for internetsøgninger.

Når du har indtastet dine søgeord, vil appen skanne internettet for en række forskellige kilder og give dig et resume i punktform.

Skaber overskueligt overblik

Her på Computerworld søgte vi blandt andet på Nordic Waste-skandalen.

På baggrund af informationer fra kilder som DR, TV2, videnskab.dk, Altinget og TV2 Østjylland skaber Arc en hjemmeside til dig med et overskueligt og let forståeligt oprids sagen, hvor du kan læse om årsagen til skandalen, de igangværende undersøgelser og hvilke personer, der er involveret i sagen.

Vi søgte også efter en opskrift på den danske frokostklassiker pariserbøffen, og her hentede "Browse for Me-"funktionen oplysninger ind fra sider som Valdemarsro, Arla og Gastrofun og leverede en præcis opskrift. Først med de nødvendige ingredienser, og dernæst en detaljeret beskrivelser af fremgangsmåden.

Arc Search er tydelig i sin kildeangivelse, men der er dog næppe nogen tvivl om, at den her form for søgninger kommer til at skabe en diskussion om ophavsret. For kan nyhedsmedier og opskriftssider i længden se stiltiende til, mens tredjeparter genbruger deres indhold på den her måde?

Indtil videre er “Browse For Me” funktionen kun tilgængelig på engelsk. Det vil sige, at du godt kan formulere din søgning på dansk, men Arc Search vil automatisk oversætte den til engelsk og levere dit svar på engelsk.

Simpel browser

Tager vi et kig på selve browser, så er den relativ enkelt – for ikke at sige minimalistisk – opbygget, og under motorhjelmen finder vi Googles Chromium-motor.

Den kan samtidig indstilles til at blive den nye standard-browser på telefonen, og den byder derudover på en overskuelig brugerflade og mulighed for blokering af annoncer, cookie-bannere og trackere.

Med Arc Search får du også små finurlige funktioner som eksempelvis muligheden for at den automatisk lukker alle dine åbne faner efter 24 timer.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job