Ny hypet browser har ramt din iPhone - er det her fremtiden for AI-søgninger?

En ny app, der er en kombination af en søgemaskine og browser, har skabt stor opmærksomhed i de seneste dage. Den kan samtidig være med til at give os et praj om, hvordan kunstig intelligens vil påvirke vores tilgang til internettet i fremtiden.

Artikel top billede

Virksomheden The Browser Company, der først udviklede browseren Arc til Mac-computere, står nu bag en af øjeblikket mest omtalte apps til iPhone, Arc Search.

Appen er strøget til toppen af listen over de mest downloadede apps i USA, og den har skabt en massiv hype i amerikanske tech-medier og på sociale medier.

Det er ikke uden grund. For appen kan være med til at give os et praj om, hvordan kunstig intelligens i fremtiden kan ændre vores tilgang til internettet.

Der er nemlig ikke blot tale om en browser, men snarere en kombination af en AI-baseret søgemaskine og en browser.

Særlig funktion løber med al opmærksomheden

Når du åbner appen, får du adgang til et tastatur og et søgefelt, og her dukker funktionen "Browse for me" op, og det er for alvor den, som adskiller Arc Search fra konkurrenterne.

Du kan naturligvis også nøjes med at foretage helt almindelige Google-søgninger, men klikker du på “Browse for Me-knappen” får du adgang til en ny form for internetsøgninger.

Når du har indtastet dine søgeord, vil appen skanne internettet for en række forskellige kilder og give dig et resume i punktform.

Skaber overskueligt overblik

Her på Computerworld søgte vi blandt andet på Nordic Waste-skandalen.

På baggrund af informationer fra kilder som DR, TV2, videnskab.dk, Altinget og TV2 Østjylland skaber Arc en hjemmeside til dig med et overskueligt og let forståeligt oprids sagen, hvor du kan læse om årsagen til skandalen, de igangværende undersøgelser og hvilke personer, der er involveret i sagen.

Vi søgte også efter en opskrift på den danske frokostklassiker pariserbøffen, og her hentede "Browse for Me-"funktionen oplysninger ind fra sider som Valdemarsro, Arla og Gastrofun og leverede en præcis opskrift. Først med de nødvendige ingredienser, og dernæst en detaljeret beskrivelser af fremgangsmåden.

Arc Search er tydelig i sin kildeangivelse, men der er dog næppe nogen tvivl om, at den her form for søgninger kommer til at skabe en diskussion om ophavsret. For kan nyhedsmedier og opskriftssider i længden se stiltiende til, mens tredjeparter genbruger deres indhold på den her måde?

Indtil videre er “Browse For Me” funktionen kun tilgængelig på engelsk. Det vil sige, at du godt kan formulere din søgning på dansk, men Arc Search vil automatisk oversætte den til engelsk og levere dit svar på engelsk.

Simpel browser

Tager vi et kig på selve browser, så er den relativ enkelt – for ikke at sige minimalistisk – opbygget, og under motorhjelmen finder vi Googles Chromium-motor.

Den kan samtidig indstilles til at blive den nye standard-browser på telefonen, og den byder derudover på en overskuelig brugerflade og mulighed for blokering af annoncer, cookie-bannere og trackere.

Med Arc Search får du også små finurlige funktioner som eksempelvis muligheden for at den automatisk lukker alle dine åbne faner efter 24 timer.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S