OpenAI indrømmer: Det er umuligt at lave værktøjer som ChatGPT, hvis copyright skal overholdes

OpenAI fortæller, at det ikke kan lade sig gøre at skabe AI-chatbots, som vi har lært dem at kende det seneste år, uden at bryde med copyright.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Den seneste tid er der kommet en række retssager mod Microsoft og OpenAI samt Ai-billedgeneratoren Midjourney. Alle sagerne omhandler copyright, da sprogmodellerne, der driver AI-værktøjerne, er baseret på en lang række data og indhold, der er skabt af andre.

Nu indrømmer skaberen af ChatGPT, OpenAI, at det ikke ville kunne lade sig gøre at skabe AI-værktøjer som ChatGPT, hvis der skulle tages hensyn til ophavsret.

Det fremgår af et svar, OpenAI har givet til det britiske parlament og digitaliseringsudvalg.

”Fordi ophavsret i dag dækker stort set alle slags menneskelige udtryk - inklusive blogindlæg, fotografier, forumindlæg, stumper af softwarekode og offentlige dokumenter – ville det være umuligt at træne nutidens førende AI-modeller uden at bruge ophavsretligt beskyttet materiale,” skriver OpenAI og fortsætter:

”Begrænsning af træningsdata til offentlige bøger og tegninger skabt for mere end et århundrede siden kan give et interessant eksperiment, men det ville ikke give AI-systemer, der opfylder behovene hos nutidens borgere.”

Selskabet mener dog at have loven på sin side

”Ved træning af vores modeller overholder OpenAI kravene i alle gældende love, inklusive love om ophavsret. Ikke desto mindre, selvom vi mener, at lovgivningen om ophavsret ikke forbyder uddannelse, erkender vi også, at der stadig er arbejde at gøre for at støtte og styrke skabere,” skriver selskabet.

Det juridiske aspekt skal nok blive afklaret i den kommende tid i forbindelse med en række retssager.

En af de retssager, der er i gang mod OpenAI er mod New York Times, som har sagsøgt selskabet for at træne sprogmodeller på mediets artikler.

Her har OpenAI meldt følgende ud i et blogindlæg: "Vi støtter journalistik, samarbejder med nyhedsorganisationer og mener, at New York Times-retssagen er uden berettigelse."

Selskabet mener ikke, at New York fortæller hele historien fra de to parters dialoger.

Dertil er en af OpenAI’s argumenter, at det er såkaldt ”fair use” at træne sprogmodeller på indhold.

Læs dokumentet til det engelske parlament her.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS