AWS fylder mere og mere i Amazons forretning: Så meget har verdens største cloududbyder tjent på et år

Amazons cloud-division er det hurtigst voksende område i virksomheden.

Artikel top billede

(Foto: Qëndrim Fazliu)

Amazon er kommet med regnskab for 2023, og det er voldsomt høje tal, der er tale om.

Amazon som helhed har tocifret vækst, og den totale omsætning vokser med 12 procent og ender på 3.937 milliarder kroner – altså 3,9 billioner kroner.

Størstedelen af omsætningen kommer fra salget på Amazons handelsplatform i Nordamerika, som udgør en omsætning på 2.417 milliarder. Det er en vækst på 12 procent i forhold til året før.

Amazons salg fra webshoppen i resten af verden vokser med 11 procent og lander på 898,7 milliarder kroner.

Endelig er der Amazon Web Services (AWS), som er det forrentningssegment, der vokser mest med 13 procent år-til-år.

Omsætningen for AWS var i 2023 på 622 milliarder kroner.

AWS er verdens største leverandør af cloud-teknologi på verdensplan. Cloud-segmentets andel af Amazons samlede forrentning udgør derved 15,8 procent af omsætningen i 2023. I 2021 var dette tal på 13 procent.

Bundlinjen for Amazon lander i 2023 på 208 milliarder kroner på tværs af forretningssegmenter.

”Selvom vi opnåede en meningsfuld omsætning, driftsindtægt og frie pengestrømme, er det, vi er mest tilfredse med, den fortsatte forbedring af opfindelsen og kundeoplevelsen på tværs af vores virksomheder.”

Det udtaler Amazons CEO, Andy Jassy, i en meddelelse og fortsætter:

”Regionaliseringen af ​​vores amerikanske opfyldelsesnetværk førte til vores hurtigste leveringshastigheder nogensinde for Prime-medlemmer, samtidig med at vi sænkede vores omkostninger til at betjene; AWS' fortsatte langsigtede fokus på kunder og funktionslevering, kombineret med nye genAI-funktioner som Bedrock, Q og Trainium har givet genlyd hos kunderne og begynder at blive afspejlet i vores samlede resultater.”

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job