AWS fylder mere og mere i Amazons forretning: Så meget har verdens største cloududbyder tjent på et år

Amazons cloud-division er det hurtigst voksende område i virksomheden.

Artikel top billede

(Foto: Qëndrim Fazliu)

Amazon er kommet med regnskab for 2023, og det er voldsomt høje tal, der er tale om.

Amazon som helhed har tocifret vækst, og den totale omsætning vokser med 12 procent og ender på 3.937 milliarder kroner – altså 3,9 billioner kroner.

Størstedelen af omsætningen kommer fra salget på Amazons handelsplatform i Nordamerika, som udgør en omsætning på 2.417 milliarder. Det er en vækst på 12 procent i forhold til året før.

Amazons salg fra webshoppen i resten af verden vokser med 11 procent og lander på 898,7 milliarder kroner.

Endelig er der Amazon Web Services (AWS), som er det forrentningssegment, der vokser mest med 13 procent år-til-år.

Omsætningen for AWS var i 2023 på 622 milliarder kroner.

AWS er verdens største leverandør af cloud-teknologi på verdensplan. Cloud-segmentets andel af Amazons samlede forrentning udgør derved 15,8 procent af omsætningen i 2023. I 2021 var dette tal på 13 procent.

Bundlinjen for Amazon lander i 2023 på 208 milliarder kroner på tværs af forretningssegmenter.

”Selvom vi opnåede en meningsfuld omsætning, driftsindtægt og frie pengestrømme, er det, vi er mest tilfredse med, den fortsatte forbedring af opfindelsen og kundeoplevelsen på tværs af vores virksomheder.”

Det udtaler Amazons CEO, Andy Jassy, i en meddelelse og fortsætter:

”Regionaliseringen af ​​vores amerikanske opfyldelsesnetværk førte til vores hurtigste leveringshastigheder nogensinde for Prime-medlemmer, samtidig med at vi sænkede vores omkostninger til at betjene; AWS' fortsatte langsigtede fokus på kunder og funktionslevering, kombineret med nye genAI-funktioner som Bedrock, Q og Trainium har givet genlyd hos kunderne og begynder at blive afspejlet i vores samlede resultater.”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect