Danske skoler skal være mobilfri: Her er de nye anbefalinger

Skoler uden mobiltelefoner og spærring af websites, som ikke er relevante. Sådan lyder nogle af de nye anbefalinger fra Styrelsen for Undervisning og Læring. Se dem her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Slut med mobiltelefoner i skolen. Spærring af hjemmesider uden relevant indhold. Ud med alle tablets og computere medmindre de anvendes direkte i undervisningen.

Sådan lyder nogle af de anbefalinger, som Styrelsen fo Undervisning og Kvalitet - i daglig tale ‘Stuk’ - tirsdag har præsenteret om brug af skærme og digitale hjælpemidler i de danske skoler og fritids-ordninger.

“Stuk anbefaler skolerne at nedbringe risikoen for, at eleverne bliver distraheret af mobiltelefoner og andre skærme i skoletiden. Desuden anbefaler styrelsen, at skolerne er opmærksomme på, hvornår det giver faglig mening at bruge digitale læremidler, og at de giver plads til analog læring,” lyder det fra styrelsen i anbefalingerne.

Her peger man på, at adgang til ‘privat skærmbrug’ i skoletiden ‘påvirker børn og unges koncentrationsevne og forstyrrer deres faglige præstation,” som det hedder.

Anbefalingerne til brug af skærme i skoletiden er:

- Indfør mobilfri skole.

- Spær adgangen til ikke-relevante hjemmesider.

- Læg tablets og computere væk, når de ikke bruges i undervisningen.

- Lad fokus på skærmbrug bidrage til elevernes digitale dannelse.

- Brug kun skærme, når det er didaktisk og pædagogisk hensigtsmæssigt.

- Giv plads til analog læring.

- Sæt brug af skærme på dagsordenen for den pædagogiske udvikling.

- Ledelsen sætter retning for skærmbrug på skolen.

- Inddrag pædagogisk personale og elever i dialogen om skærmbrug.

- Skab overblik over skolens skærmbrug som udgangspunkt for dialogen.

- Brug skolens fysiske rammer til at skabe attraktive alternativer til skærmbrug.

- Gå i dialog med forældrene om elevernes brug af skærme.

Du finder alle anbefalingerne her.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse