Artikel top billede

(Foto: Thomas Møgelbjerg)

Dansk kapitalfond med fem milliarder kroner investeret i software varsler 'hårdt 2024'

Det ser sort ud for selskaber som Just Eat og Wolt, mens it-sikkerhed og bæredygtighed skal bære sektoren frem de næste år. Det mener Maxwell Veyhe, der partner i kapitalfonden Gro, som har over fem milliarder kroner investeret i nordeuropæiske it-selskaber.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Wolt og Just-Eat får det svært
  • Sultne kapitalfonde men for lidt mad
775
4 min
Coronapandemi, massefyringer, rentestigninger, enkelte konkurser og et buldrende tog med nye kunstig intelligens-teknologier.

Det er gået stærkt i tech-sektoren de seneste år, og selvom bølgerne er ved at lægge sig, så kommer visse sektorer i branchen fortsat til at tage vand ind.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft klar med nye løfter og særlige produkter til Europa: Se de nye cloud-løsninger og en række særligt udvalgte partnere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Tre vigtige nedslagspunkter fra Folkemødet: To store temaer overskyggede alt andet

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Står tilbage med regningen: Itm8 taber klagesag over million-kontrakt til Atea med et brag

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Banedanmark udskyder igen kæmpe SAP-projekt efter problemer: Bliver mere end to år forsinket

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Mens andre fravælger amerikanske cloudtjenester, er MobilePay rykket til Microsoft Azure: "Geopolitik er først nu blevet top of mind"