Apple Pays succes har skabt en krise for Dankortet - brancheforening vil have handling fra ministeren

Hver fjerde butiksbetaling sker i dag med Apple Pay, og det har medvirket til at antallet af Dankort-betalinger i øjeblikket styrtdykker.

Artikel top billede

Apple Pay og andre mobilebetalingsløsningers fremgang i butikshandlen har bidraget til at antallet af Dankort-betalinger i fysiske butikker er i frit fald.

Det får ifølge Jyllands-Posten nu de små og mellemstore-virksomheder brancheorganisation SMVdanmark, hvis medlemmer drager nytte af Dankortets lavere gebyrer, til at opfordre erhvervsminister Morten Bødskov (S) til at indføre nye reguleringer på betalingsområdet.

“Udviklingen bør give anledning til, at erhvervsministeren gennemfører en grundig analyse af markedet for betalingsløsninger. Som en del af eftersynet bør ministeren overveje, om ikke alle betalingsudbydere skal have mulighed for at udbyde Dankort,” siger Kasper Munk Rasmussen, chefkonsulent i SMVdanmark til Jyllands-Posten.

Sideer på hver fjerde betaling

I dag bliver 25 procent af alle betalinger i fysiske butikker gennemført via Apple Pay, og i dag er Danske Bank den eneste bank, der tilbyder Dankort-betalinger via Apple Pay, mens alle de andre banker udelukkende tilbyder Visa og Mastercard i Apple Pay.

Nets, som står bag Dankortet, har tidligere vurderer, at Dankortet sparer danske butikker for op med en halv milliarder kroner i betalingsgebyrer sammenlignet med de udenlandske kort.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S