Apple Pays succes har skabt en krise for Dankortet - brancheforening vil have handling fra ministeren

Hver fjerde butiksbetaling sker i dag med Apple Pay, og det har medvirket til at antallet af Dankort-betalinger i øjeblikket styrtdykker.

Artikel top billede

Apple Pay og andre mobilebetalingsløsningers fremgang i butikshandlen har bidraget til at antallet af Dankort-betalinger i fysiske butikker er i frit fald.

Det får ifølge Jyllands-Posten nu de små og mellemstore-virksomheder brancheorganisation SMVdanmark, hvis medlemmer drager nytte af Dankortets lavere gebyrer, til at opfordre erhvervsminister Morten Bødskov (S) til at indføre nye reguleringer på betalingsområdet.

“Udviklingen bør give anledning til, at erhvervsministeren gennemfører en grundig analyse af markedet for betalingsløsninger. Som en del af eftersynet bør ministeren overveje, om ikke alle betalingsudbydere skal have mulighed for at udbyde Dankort,” siger Kasper Munk Rasmussen, chefkonsulent i SMVdanmark til Jyllands-Posten.

Sideer på hver fjerde betaling

I dag bliver 25 procent af alle betalinger i fysiske butikker gennemført via Apple Pay, og i dag er Danske Bank den eneste bank, der tilbyder Dankort-betalinger via Apple Pay, mens alle de andre banker udelukkende tilbyder Visa og Mastercard i Apple Pay.

Nets, som står bag Dankortet, har tidligere vurderer, at Dankortet sparer danske butikker for op med en halv milliarder kroner i betalingsgebyrer sammenlignet med de udenlandske kort.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS