Apple Pays succes har skabt en krise for Dankortet - brancheforening vil have handling fra ministeren

Hver fjerde butiksbetaling sker i dag med Apple Pay, og det har medvirket til at antallet af Dankort-betalinger i øjeblikket styrtdykker.

Artikel top billede

Apple Pay og andre mobilebetalingsløsningers fremgang i butikshandlen har bidraget til at antallet af Dankort-betalinger i fysiske butikker er i frit fald.

Det får ifølge Jyllands-Posten nu de små og mellemstore-virksomheder brancheorganisation SMVdanmark, hvis medlemmer drager nytte af Dankortets lavere gebyrer, til at opfordre erhvervsminister Morten Bødskov (S) til at indføre nye reguleringer på betalingsområdet.

“Udviklingen bør give anledning til, at erhvervsministeren gennemfører en grundig analyse af markedet for betalingsløsninger. Som en del af eftersynet bør ministeren overveje, om ikke alle betalingsudbydere skal have mulighed for at udbyde Dankort,” siger Kasper Munk Rasmussen, chefkonsulent i SMVdanmark til Jyllands-Posten.

Sideer på hver fjerde betaling

I dag bliver 25 procent af alle betalinger i fysiske butikker gennemført via Apple Pay, og i dag er Danske Bank den eneste bank, der tilbyder Dankort-betalinger via Apple Pay, mens alle de andre banker udelukkende tilbyder Visa og Mastercard i Apple Pay.

Nets, som står bag Dankortet, har tidligere vurderer, at Dankortet sparer danske butikker for op med en halv milliarder kroner i betalingsgebyrer sammenlignet med de udenlandske kort.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S