Apple Pays succes har skabt en krise for Dankortet - brancheforening vil have handling fra ministeren

Hver fjerde butiksbetaling sker i dag med Apple Pay, og det har medvirket til at antallet af Dankort-betalinger i øjeblikket styrtdykker.

Artikel top billede

Apple Pay og andre mobilebetalingsløsningers fremgang i butikshandlen har bidraget til at antallet af Dankort-betalinger i fysiske butikker er i frit fald.

Det får ifølge Jyllands-Posten nu de små og mellemstore-virksomheder brancheorganisation SMVdanmark, hvis medlemmer drager nytte af Dankortets lavere gebyrer, til at opfordre erhvervsminister Morten Bødskov (S) til at indføre nye reguleringer på betalingsområdet.

“Udviklingen bør give anledning til, at erhvervsministeren gennemfører en grundig analyse af markedet for betalingsløsninger. Som en del af eftersynet bør ministeren overveje, om ikke alle betalingsudbydere skal have mulighed for at udbyde Dankort,” siger Kasper Munk Rasmussen, chefkonsulent i SMVdanmark til Jyllands-Posten.

Sideer på hver fjerde betaling

I dag bliver 25 procent af alle betalinger i fysiske butikker gennemført via Apple Pay, og i dag er Danske Bank den eneste bank, der tilbyder Dankort-betalinger via Apple Pay, mens alle de andre banker udelukkende tilbyder Visa og Mastercard i Apple Pay.

Nets, som står bag Dankortet, har tidligere vurderer, at Dankortet sparer danske butikker for op med en halv milliarder kroner i betalingsgebyrer sammenlignet med de udenlandske kort.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse