It-distributøren Magirus Nordic øgede omsætningen fra 150 millioner kroner forrige år til 235 millioner i regnskabsåret 2004/05.
Det kan bare ikke ses i regnskabet, fordi alle virksomhedens ordrer faktureres fra moderselskabet i Tyskland.
? De 235 millioner kroner er ordrer, som jeg har betjent de danske kunder med, siger Ole Eklund, administrerende direktør for Magirus Nordic i Danmark og Norden.
Den danske omsætning på 21 millioner kroner er i store træk fortjenesten af de 235 millioner kroner.
? Den danske omsætning er min koncern-aflønning, hvilket svarer til dækningsbidraget, siger Ole Eklund.
Fra Unix til storage
Den vækst Magirus oplever hænger sammen med et øget fokus på salg af servere, storage og software.
Magirus Nordic A/S | Årsregnskab | |
Millioner kroner | 2004 | 2003 |
Omsætning | 20,9 | 17,5 |
Driftsresultat | 2,2 | 1,4 |
Resultat før skat | 1,6 | 1,1 |
Resultat | 1,0 | 0,7 |
Egenkapital | 3,4 | 2,3 |
Antal ansatte | 18 | 15 |
? Vi begyndte for nogle år siden med distribution af Unix-servere. En forretning,som jeg solgte fra, da jeg var direktør for Ingram Micro. I dag er Unix-salget reduceret til at være den mindste del af forretningen, siger Ole Eklund.
I dag er det Intel- og Unix-servere, storagebokse fra HP og IBM og software, der "altovervejende også stammer fra IBM."
Først på året overtog Magirus den danske storage-distributør Exello, og Ole Eklund forventer, at den overtagelse vil lægge 25 til 50 millioner kroner oven i hans omsætning til næste år.