Film: Nye monster-slag på vej i biografmørket

Der er klø i metermål, når Godzilla og King Kong atter mødes. I Godzilla x Kong skal de to bæster dog lære at samarbejde, og vi får lidt mere baggrund og oprindelseshistorie.

Artikel top billede

Så er der atter møde i monsterklubben, når ”Godzilla x Kong: The New Empire” lander i biograferne ultimo marts. Filmen er en opfølger til ”Godzilla vs. Kong” fra 2021.

Har man mistet overblikket over de utallige monstre, som buldrer rundt og smadrer alt på deres vej, er der hjælp at hente. Denne gang får vi nemlig lidt mere baggrund.

Kæmpeaben King Kong og det bestrålede reptil Godzilla tilhører titanerne. En temmelig dysfunktionel familie af alt fra kæmpemøl til aggressive blæksprutter i overstørrelse. Det er blandt andet titanernes oprindelseshistorie, som den nye film dykker ned i.

Helt bogstaveligt skal vi ned under jordens overflade. Fra Arthur Conan Doyles og Michael Crichtons ”The Lost World” ved vi, at forhistoriske væsner skam findes. Ofte på isolerede og eksotiske destinationer. Tilsat lidt Jules Verne ”Rejsen til Jordens indre” er vi ved at være der.

Traileren for Godzilla x Kong afslører, at vores hule klode gemmer på pænt ubehagelige overraskelser.

Forskningsfirmaet Monarch, som vi mødte første gang i ”Godzilla” fra 2014, prøver at rede trådene ud, hvilket kun gør katastrofen værre. I stedet bliver det op til aben og reptilet at samarbejde og redde jordkloden.

DDet er femte gang, at de to monstres universer smelter sammen. Udover Godzilla vs. Kong har titanerne haft hovedrollen i ”Kong: Skull Island” (2017), ”Godzilla” og efterfølgeren ”Godzilla: King of the Monsters” (2019).

Instruktøren bag den nye monsterfilm, Adam Wingard, kender sine titaner på travet. Han stod også bag Godzilla vs. Kong.

Titel: Godzilla x Kong: The New Empire.

Premiere: 27. marts 2024.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT