Film: Nye monster-slag på vej i biografmørket

Der er klø i metermål, når Godzilla og King Kong atter mødes. I Godzilla x Kong skal de to bæster dog lære at samarbejde, og vi får lidt mere baggrund og oprindelseshistorie.

Artikel top billede

Så er der atter møde i monsterklubben, når ”Godzilla x Kong: The New Empire” lander i biograferne ultimo marts. Filmen er en opfølger til ”Godzilla vs. Kong” fra 2021.

Har man mistet overblikket over de utallige monstre, som buldrer rundt og smadrer alt på deres vej, er der hjælp at hente. Denne gang får vi nemlig lidt mere baggrund.

Kæmpeaben King Kong og det bestrålede reptil Godzilla tilhører titanerne. En temmelig dysfunktionel familie af alt fra kæmpemøl til aggressive blæksprutter i overstørrelse. Det er blandt andet titanernes oprindelseshistorie, som den nye film dykker ned i.

Helt bogstaveligt skal vi ned under jordens overflade. Fra Arthur Conan Doyles og Michael Crichtons ”The Lost World” ved vi, at forhistoriske væsner skam findes. Ofte på isolerede og eksotiske destinationer. Tilsat lidt Jules Verne ”Rejsen til Jordens indre” er vi ved at være der.

Traileren for Godzilla x Kong afslører, at vores hule klode gemmer på pænt ubehagelige overraskelser.

Forskningsfirmaet Monarch, som vi mødte første gang i ”Godzilla” fra 2014, prøver at rede trådene ud, hvilket kun gør katastrofen værre. I stedet bliver det op til aben og reptilet at samarbejde og redde jordkloden.

DDet er femte gang, at de to monstres universer smelter sammen. Udover Godzilla vs. Kong har titanerne haft hovedrollen i ”Kong: Skull Island” (2017), ”Godzilla” og efterfølgeren ”Godzilla: King of the Monsters” (2019).

Instruktøren bag den nye monsterfilm, Adam Wingard, kender sine titaner på travet. Han stod også bag Godzilla vs. Kong.

Titel: Godzilla x Kong: The New Empire.

Premiere: 27. marts 2024.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S