Film: Nye monster-slag på vej i biografmørket

Der er klø i metermål, når Godzilla og King Kong atter mødes. I Godzilla x Kong skal de to bæster dog lære at samarbejde, og vi får lidt mere baggrund og oprindelseshistorie.

Artikel top billede

Så er der atter møde i monsterklubben, når ”Godzilla x Kong: The New Empire” lander i biograferne ultimo marts. Filmen er en opfølger til ”Godzilla vs. Kong” fra 2021.

Har man mistet overblikket over de utallige monstre, som buldrer rundt og smadrer alt på deres vej, er der hjælp at hente. Denne gang får vi nemlig lidt mere baggrund.

Kæmpeaben King Kong og det bestrålede reptil Godzilla tilhører titanerne. En temmelig dysfunktionel familie af alt fra kæmpemøl til aggressive blæksprutter i overstørrelse. Det er blandt andet titanernes oprindelseshistorie, som den nye film dykker ned i.

Helt bogstaveligt skal vi ned under jordens overflade. Fra Arthur Conan Doyles og Michael Crichtons ”The Lost World” ved vi, at forhistoriske væsner skam findes. Ofte på isolerede og eksotiske destinationer. Tilsat lidt Jules Verne ”Rejsen til Jordens indre” er vi ved at være der.

Traileren for Godzilla x Kong afslører, at vores hule klode gemmer på pænt ubehagelige overraskelser.

Forskningsfirmaet Monarch, som vi mødte første gang i ”Godzilla” fra 2014, prøver at rede trådene ud, hvilket kun gør katastrofen værre. I stedet bliver det op til aben og reptilet at samarbejde og redde jordkloden.

DDet er femte gang, at de to monstres universer smelter sammen. Udover Godzilla vs. Kong har titanerne haft hovedrollen i ”Kong: Skull Island” (2017), ”Godzilla” og efterfølgeren ”Godzilla: King of the Monsters” (2019).

Instruktøren bag den nye monsterfilm, Adam Wingard, kender sine titaner på travet. Han stod også bag Godzilla vs. Kong.

Titel: Godzilla x Kong: The New Empire.

Premiere: 27. marts 2024.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland