Marie Bjerre siger nej til statslig udvikling af dansk ChatGPT

Den danske stat skal ikke udvikle sin egen nationale AI-baserede sprogmodel, konkluderer digitaliseringsminister Marie Bjerre (V), som vil have markedet - og ikke staten - til at stå for det.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Den danske stat kommer ikke til at stå i spidsen for at udvikle en særegen dansk udgave af ChatGPT.

Sådan lyder det fra digitaliseringsminister Marie Bjerre (V), som til Børsen fastslår, at regeringen ikke vil følge trop med andre lande og bygge og investere i en national sprogmodel.

“Jeg er liberal. Jeg tror på, at det er markedet, der vil kunne udvikle de bedste, mest effektive og billigste løsninger,” siger hun ifølge avisen.

SF har netop foreslået, at den danske stat investerer i en dansk sprogmodel, som skal kunne fungere som et alternativ til AI-løsningerne fra de store amerikanske it-selskaber.

SF mener, at der skal afsættes 40 millioner kroner til opgaven.

Over for Børsen lader Marie Bjerre dog en dør åben. Hun siger, at det ‘kunne være,’ at en fremtidig dansk model kunne bygges oven på en eksisterende open source-model fremfor at skulle udvikles helt fra bunden.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub