Marie Bjerre siger nej til statslig udvikling af dansk ChatGPT

Den danske stat skal ikke udvikle sin egen nationale AI-baserede sprogmodel, konkluderer digitaliseringsminister Marie Bjerre (V), som vil have markedet - og ikke staten - til at stå for det.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Den danske stat kommer ikke til at stå i spidsen for at udvikle en særegen dansk udgave af ChatGPT.

Sådan lyder det fra digitaliseringsminister Marie Bjerre (V), som til Børsen fastslår, at regeringen ikke vil følge trop med andre lande og bygge og investere i en national sprogmodel.

“Jeg er liberal. Jeg tror på, at det er markedet, der vil kunne udvikle de bedste, mest effektive og billigste løsninger,” siger hun ifølge avisen.

SF har netop foreslået, at den danske stat investerer i en dansk sprogmodel, som skal kunne fungere som et alternativ til AI-løsningerne fra de store amerikanske it-selskaber.

SF mener, at der skal afsættes 40 millioner kroner til opgaven.

Over for Børsen lader Marie Bjerre dog en dør åben. Hun siger, at det ‘kunne være,’ at en fremtidig dansk model kunne bygges oven på en eksisterende open source-model fremfor at skulle udvikles helt fra bunden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job