Marie Bjerre siger nej til statslig udvikling af dansk ChatGPT

Den danske stat skal ikke udvikle sin egen nationale AI-baserede sprogmodel, konkluderer digitaliseringsminister Marie Bjerre (V), som vil have markedet - og ikke staten - til at stå for det.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Den danske stat kommer ikke til at stå i spidsen for at udvikle en særegen dansk udgave af ChatGPT.

Sådan lyder det fra digitaliseringsminister Marie Bjerre (V), som til Børsen fastslår, at regeringen ikke vil følge trop med andre lande og bygge og investere i en national sprogmodel.

“Jeg er liberal. Jeg tror på, at det er markedet, der vil kunne udvikle de bedste, mest effektive og billigste løsninger,” siger hun ifølge avisen.

SF har netop foreslået, at den danske stat investerer i en dansk sprogmodel, som skal kunne fungere som et alternativ til AI-løsningerne fra de store amerikanske it-selskaber.

SF mener, at der skal afsættes 40 millioner kroner til opgaven.

Over for Børsen lader Marie Bjerre dog en dør åben. Hun siger, at det ‘kunne være,’ at en fremtidig dansk model kunne bygges oven på en eksisterende open source-model fremfor at skulle udvikles helt fra bunden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job