Jeff Bezos, Microsoft og Nvidia pumper formuer i nyt projekt: Vil udvikle menneskelignende robot

Jeff Bezos og Nvidia pumper sammen med OpenAI og Microsoft penge i det ny-etablerede selskab Figure AI, som er i gang med at udvikle en menneskelignende robot.

Artikel top billede

(Foto: Figure AI)

Jeff Bezos og Nvidia stiller sig op i rækken af pengestærke investorer, som vil pumpe penge ind i amerikanske Figure AI, som er i gang med at udvikle en menneskelignende robot.

Microsoft og OpenAI er allerede med som investorer i selskabet, som netop er i gang med en ny kapitalrunde, der har som mål at sikre yderligere 675 millioner dollar - omkring 4,7 milliarder kroner - i kapital.

Det vil prisfastsætte ny-etablerede Figure AI til svimlende to milliarder dollar - omkring 14 milliarder kroner.

Jeff Bezos vil via sit investeringsselskab Explore Investments lægge 100 millioner dollar i Figure AI, mens Microsoft vil lægge 95 millioner dollar.

Nvidia vil investere 50 millioner dollar og OpenAI fem millioner dollar, skriver Bloomberg.

Hertil kommer en række øvrige investorer, der primært tæller forskellige kapitalfonde.

Der var på et tidspunkt rygter om, at OpenAI ville opkøbe hele Figure AI, men disse planer blev aldrig til noget.

Figure AI er i gang med at udvikle en menneskelignende robot, som skal kunne fungere som ‘kollega’ på eksempelvis fabrikker eller andre belastende miljøer.

Robotten bliver 168 centimeter høj og kommer til at veje 60 kg. Den får en batterilevetid på fem timer og vil kunne løfte 20 kg.

Også Elon Musk har tidligere været på banen med planer om at udvikle en menneskelignende robot.

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS