Jeff Bezos, Microsoft og Nvidia pumper formuer i nyt projekt: Vil udvikle menneskelignende robot

Jeff Bezos og Nvidia pumper sammen med OpenAI og Microsoft penge i det ny-etablerede selskab Figure AI, som er i gang med at udvikle en menneskelignende robot.

Artikel top billede

(Foto: Figure AI)

Jeff Bezos og Nvidia stiller sig op i rækken af pengestærke investorer, som vil pumpe penge ind i amerikanske Figure AI, som er i gang med at udvikle en menneskelignende robot.

Microsoft og OpenAI er allerede med som investorer i selskabet, som netop er i gang med en ny kapitalrunde, der har som mål at sikre yderligere 675 millioner dollar - omkring 4,7 milliarder kroner - i kapital.

Det vil prisfastsætte ny-etablerede Figure AI til svimlende to milliarder dollar - omkring 14 milliarder kroner.

Jeff Bezos vil via sit investeringsselskab Explore Investments lægge 100 millioner dollar i Figure AI, mens Microsoft vil lægge 95 millioner dollar.

Nvidia vil investere 50 millioner dollar og OpenAI fem millioner dollar, skriver Bloomberg.

Hertil kommer en række øvrige investorer, der primært tæller forskellige kapitalfonde.

Der var på et tidspunkt rygter om, at OpenAI ville opkøbe hele Figure AI, men disse planer blev aldrig til noget.

Figure AI er i gang med at udvikle en menneskelignende robot, som skal kunne fungere som ‘kollega’ på eksempelvis fabrikker eller andre belastende miljøer.

Robotten bliver 168 centimeter høj og kommer til at veje 60 kg. Den får en batterilevetid på fem timer og vil kunne løfte 20 kg.

Også Elon Musk har tidligere været på banen med planer om at udvikle en menneskelignende robot.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration