Nyt dekret skal omgående lukke for udlevering af data fra USA

USA’s præsident Joe Biden er på vej med et dekret, som skal sætte en stopper for, at følsomme data om amerikanerne sendes til andre lande.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

en amerikanske præsident Joe Biden ventes i denne uge at udstede et præsidentielt dekret, som skal sætte en stopper for udleveringen af følsomme data om amerikanerne til andre lande, der ikke er venligs-sindede overfor USA.

Ifølge Washington Post sendes der i dag store mængder data om amerikanerne til andre lande.

Bekymringen er især de såkaldte ‘bekymrings-lande’ som Kina, Iran og Rusland.

Data sendes via de såkaldte data-brokere, der i dag frit kan sælge adgang til store lagre med data om eksempelvis geolokation, genomik, økonmi, helbred og lignende.

Ifølge avisen har det frie marked på området længe været genstand for bekymring blandt privacy-folk og andre, som mener, at data - der altså frit kan købes - kan misbruges til spionage, afpresning og lignende.

Ifølge Washington Post har Kina eksempelvis minet sociale medier som X og Facebook med henblik på at hente data om mulige mål i USA.

Selv har Kina forlængst mere eller mindre lukket for adgang til data om kineserne, mens der i USA ikke findes nogen lov, der i dag kan forhindre, at eksempelvis et genomik-selskab sælger sine data til et kinesisk selskab.

Fremkomsten af AI har i sagens natur blot forstærket bekymringerne.

Til Washington Post vil amerikanske embedsmænd ikke sige noget om det kommende dekret, da det ikke er udstedt endnu.

De siger dog, at det er nødvendigt at lukke hullet, da der i USA ikke findes en national data privacy-lov, som regulerer indsamling og salg af følsomme data om amerikanerne.

I USA gælder de præsidentielle dekreter som lov - men de kan i modsætning til rigtige love annulleres og omgøres af den enhver tid siddende præsident med et snuptag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS