Nyt dekret skal omgående lukke for udlevering af data fra USA

USA’s præsident Joe Biden er på vej med et dekret, som skal sætte en stopper for, at følsomme data om amerikanerne sendes til andre lande.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

en amerikanske præsident Joe Biden ventes i denne uge at udstede et præsidentielt dekret, som skal sætte en stopper for udleveringen af følsomme data om amerikanerne til andre lande, der ikke er venligs-sindede overfor USA.

Ifølge Washington Post sendes der i dag store mængder data om amerikanerne til andre lande.

Bekymringen er især de såkaldte ‘bekymrings-lande’ som Kina, Iran og Rusland.

Data sendes via de såkaldte data-brokere, der i dag frit kan sælge adgang til store lagre med data om eksempelvis geolokation, genomik, økonmi, helbred og lignende.

Ifølge avisen har det frie marked på området længe været genstand for bekymring blandt privacy-folk og andre, som mener, at data - der altså frit kan købes - kan misbruges til spionage, afpresning og lignende.

Ifølge Washington Post har Kina eksempelvis minet sociale medier som X og Facebook med henblik på at hente data om mulige mål i USA.

Selv har Kina forlængst mere eller mindre lukket for adgang til data om kineserne, mens der i USA ikke findes nogen lov, der i dag kan forhindre, at eksempelvis et genomik-selskab sælger sine data til et kinesisk selskab.

Fremkomsten af AI har i sagens natur blot forstærket bekymringerne.

Til Washington Post vil amerikanske embedsmænd ikke sige noget om det kommende dekret, da det ikke er udstedt endnu.

De siger dog, at det er nødvendigt at lukke hullet, da der i USA ikke findes en national data privacy-lov, som regulerer indsamling og salg af følsomme data om amerikanerne.

I USA gælder de præsidentielle dekreter som lov - men de kan i modsætning til rigtige love annulleres og omgøres af den enhver tid siddende præsident med et snuptag.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S