Maner til ro efter de seneste dages bølge af DDoS-angreb mod Danmark: Gør sjældent alvorlig skade

Center for Cybersikkerhed maner til ro efter, at en stor bølge af DDoS-angreb har væltet ind over Danmark i de seneste dage.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

DDoS-angreb er ganske vist forstyrrende og irriterende, men de gør sjældent alvorlig skade.

Sådan lyder det fra Center for Cybersikkerhed efter, at en veritabel bølge af DDoS-angreb i de seneste dage har ramt Danmark og danske hjemmesider.

Bag bølgen af overbelastningsangreb har stået en russisk hackergruppe, som har begrundet angrebene med, at Danmark støtter Ukraine.

Blandt andet er flere lufthavne og kommuners hjemmesider blevet oversvømmet af trafik i en grad, så de er kollapset.

Direktør for Center for Cybersikkerhed, Mark Fiedel, meddeler, at Center for Cybersikkerhed i dag regner DDoS-angreb som ‘en del af normalbilledet.’

“Der vil være mere stille perioder, hvor aktørernes opmærksomhed er rettet andre steder hen, og så vil der være mere aktive perioder, når de cyberaktivistiske grupper reagerer på, eksempelvis Danmarks fortsatte støtte til Ukraine," siger direktøren.

Ifølge ham rammer DDoS-angrebene for det meste hjemmesider, som ikke indeholder kritiske informationer.

Derfor er angrebene mest af alt generende og forstyrrende, når de står på. Men bagefter er skaden som udgangspunkt begrænset.

Mark Fiedel peger på, at aktivisterne - som han kalder bagmændene - som regel er hurtigt videre, når først de ramte organisationerne har fået forsvarsværkerne oppe at stå.

“For aktivisterne handler det om at få opmærksomhed, og når angrebet bliver fanget af tekniske modforanstaltninger, har angrebet ikke længere en synlig effekt. Så selvom aktivisters overbelastningsangreb kan have en meget synlig effekt, så er de langt fra lige så bekymrende som for eksempel kriminelles og staters løbende forsøg på at ramme danske myndigheder og virksomheder,” lyder det fra Mark Fiedel.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S