Maner til ro efter de seneste dages bølge af DDoS-angreb mod Danmark: Gør sjældent alvorlig skade

Center for Cybersikkerhed maner til ro efter, at en stor bølge af DDoS-angreb har væltet ind over Danmark i de seneste dage.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

DDoS-angreb er ganske vist forstyrrende og irriterende, men de gør sjældent alvorlig skade.

Sådan lyder det fra Center for Cybersikkerhed efter, at en veritabel bølge af DDoS-angreb i de seneste dage har ramt Danmark og danske hjemmesider.

Bag bølgen af overbelastningsangreb har stået en russisk hackergruppe, som har begrundet angrebene med, at Danmark støtter Ukraine.

Blandt andet er flere lufthavne og kommuners hjemmesider blevet oversvømmet af trafik i en grad, så de er kollapset.

Direktør for Center for Cybersikkerhed, Mark Fiedel, meddeler, at Center for Cybersikkerhed i dag regner DDoS-angreb som ‘en del af normalbilledet.’

“Der vil være mere stille perioder, hvor aktørernes opmærksomhed er rettet andre steder hen, og så vil der være mere aktive perioder, når de cyberaktivistiske grupper reagerer på, eksempelvis Danmarks fortsatte støtte til Ukraine," siger direktøren.

Ifølge ham rammer DDoS-angrebene for det meste hjemmesider, som ikke indeholder kritiske informationer.

Derfor er angrebene mest af alt generende og forstyrrende, når de står på. Men bagefter er skaden som udgangspunkt begrænset.

Mark Fiedel peger på, at aktivisterne - som han kalder bagmændene - som regel er hurtigt videre, når først de ramte organisationerne har fået forsvarsværkerne oppe at stå.

“For aktivisterne handler det om at få opmærksomhed, og når angrebet bliver fanget af tekniske modforanstaltninger, har angrebet ikke længere en synlig effekt. Så selvom aktivisters overbelastningsangreb kan have en meget synlig effekt, så er de langt fra lige så bekymrende som for eksempel kriminelles og staters løbende forsøg på at ramme danske myndigheder og virksomheder,” lyder det fra Mark Fiedel.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant for KMD Nexus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College