Maner til ro efter de seneste dages bølge af DDoS-angreb mod Danmark: Gør sjældent alvorlig skade

Center for Cybersikkerhed maner til ro efter, at en stor bølge af DDoS-angreb har væltet ind over Danmark i de seneste dage.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

DDoS-angreb er ganske vist forstyrrende og irriterende, men de gør sjældent alvorlig skade.

Sådan lyder det fra Center for Cybersikkerhed efter, at en veritabel bølge af DDoS-angreb i de seneste dage har ramt Danmark og danske hjemmesider.

Bag bølgen af overbelastningsangreb har stået en russisk hackergruppe, som har begrundet angrebene med, at Danmark støtter Ukraine.

Blandt andet er flere lufthavne og kommuners hjemmesider blevet oversvømmet af trafik i en grad, så de er kollapset.

Direktør for Center for Cybersikkerhed, Mark Fiedel, meddeler, at Center for Cybersikkerhed i dag regner DDoS-angreb som ‘en del af normalbilledet.’

“Der vil være mere stille perioder, hvor aktørernes opmærksomhed er rettet andre steder hen, og så vil der være mere aktive perioder, når de cyberaktivistiske grupper reagerer på, eksempelvis Danmarks fortsatte støtte til Ukraine," siger direktøren.

Ifølge ham rammer DDoS-angrebene for det meste hjemmesider, som ikke indeholder kritiske informationer.

Derfor er angrebene mest af alt generende og forstyrrende, når de står på. Men bagefter er skaden som udgangspunkt begrænset.

Mark Fiedel peger på, at aktivisterne - som han kalder bagmændene - som regel er hurtigt videre, når først de ramte organisationerne har fået forsvarsværkerne oppe at stå.

“For aktivisterne handler det om at få opmærksomhed, og når angrebet bliver fanget af tekniske modforanstaltninger, har angrebet ikke længere en synlig effekt. Så selvom aktivisters overbelastningsangreb kan have en meget synlig effekt, så er de langt fra lige så bekymrende som for eksempel kriminelles og staters løbende forsøg på at ramme danske myndigheder og virksomheder,” lyder det fra Mark Fiedel.

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS