Maner til ro efter de seneste dages bølge af DDoS-angreb mod Danmark: Gør sjældent alvorlig skade

Center for Cybersikkerhed maner til ro efter, at en stor bølge af DDoS-angreb har væltet ind over Danmark i de seneste dage.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

DDoS-angreb er ganske vist forstyrrende og irriterende, men de gør sjældent alvorlig skade.

Sådan lyder det fra Center for Cybersikkerhed efter, at en veritabel bølge af DDoS-angreb i de seneste dage har ramt Danmark og danske hjemmesider.

Bag bølgen af overbelastningsangreb har stået en russisk hackergruppe, som har begrundet angrebene med, at Danmark støtter Ukraine.

Blandt andet er flere lufthavne og kommuners hjemmesider blevet oversvømmet af trafik i en grad, så de er kollapset.

Direktør for Center for Cybersikkerhed, Mark Fiedel, meddeler, at Center for Cybersikkerhed i dag regner DDoS-angreb som ‘en del af normalbilledet.’

“Der vil være mere stille perioder, hvor aktørernes opmærksomhed er rettet andre steder hen, og så vil der være mere aktive perioder, når de cyberaktivistiske grupper reagerer på, eksempelvis Danmarks fortsatte støtte til Ukraine," siger direktøren.

Ifølge ham rammer DDoS-angrebene for det meste hjemmesider, som ikke indeholder kritiske informationer.

Derfor er angrebene mest af alt generende og forstyrrende, når de står på. Men bagefter er skaden som udgangspunkt begrænset.

Mark Fiedel peger på, at aktivisterne - som han kalder bagmændene - som regel er hurtigt videre, når først de ramte organisationerne har fået forsvarsværkerne oppe at stå.

“For aktivisterne handler det om at få opmærksomhed, og når angrebet bliver fanget af tekniske modforanstaltninger, har angrebet ikke længere en synlig effekt. Så selvom aktivisters overbelastningsangreb kan have en meget synlig effekt, så er de langt fra lige så bekymrende som for eksempel kriminelles og staters løbende forsøg på at ramme danske myndigheder og virksomheder,” lyder det fra Mark Fiedel.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S