Myndigheder efterforsker Sam Altman fra OpenAI for vildledning: Har han ført investorer bag lyset?

De amerikanske myndigheder efterforsker, om OpenAI-stifter Sam Altmann har vildledt selskabets investorer.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Det amerikanske finanstilsyn - SEC - vil have adgang til en række dokumenter, mails og lignende fra både OpenAI-stifter Sam Altmanns samt en række andre OpenAI-chefers computere.

Det sker, fordi SEC er gået i gang med at undersøge nærmere, om Sam Altmann har vildledt selskabets investorer ved ikke at fortælle dem sandheden om hans virke.

Ifølge Wall Street Journal sendte SEC en stævning til OpenAI i december.

Det skete i kølvandet på den omstridte fyring af Sam Altman i november.

Dengang begrundede OpenAI’s daværende bestyrelse blandt andet fyringen med, at Sam Altmann ikke havde været ‘konsekvent ærlig’ [‘consistenly candid,’ red] i sin kommunikation med bestyrelsen.

Bestyrelsen mente med andre ord, at Sam Altmann havde tilbageholdt en række vigtige oplysninger om kommende projekter og lignende, som gjorde, at bestyrelsen ikke var i stand til at trække beslutninger på oplyst grundlag.

Ifølge Wall Street Journal har det været helt forudsigeligt, at SEC ville gå ind i sagen efter forløbet, som i øvrigt endte med, at Sam Altmann få dage efter efter Microsofts mellemkomst blev genindsat som CEO.

Ifølge avisen har SEC ikke peget på bestemte dokumenter eller udsagn, som i sig selv har været vildledende.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S