Booking.com og X nu så store at de står til at blive omfattet af Digital Markets Act

X, ByteDance og Booking.com er blevet så store, at de står til at blive omfattet af EU’s nye Digital Markets Act.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

X, TikTok-ejer ByteDance og Booking.com er blevet så store, at de står til at blive omfattet af EU’s nye Digital Markets Act, der træder i kraft på onsdag.

Digital Markets Act blev vedtaget i efteråret. Med loven udpeger EU en række såkaldte ‘gatekeepers,’ som er de selskaber, som ifølge EU via kontrollen over deres internet-baserede platforme spiller en nøglerolle i adgangen til data, apps og lignende.

Loven vil blandt andet tvinge de store selskaber til at give adgang til apps fra tredjepart på deres platforme og app stores, ligesom loven vil sikre, at det bliver nemmere for brugerne at skifte mellem apps.

EU’s kriterier for at blive regnet for en ‘gatekeeper’ er, at platformen i EU har mere end 45 millioner aktive brugere om måneden samt en markedsværdi på mindst 75 milliarder euro.

Den nuværende liste af gatekeepere består af 22 tjenester leveret af seks big tech-selskaber , nemlig Amazon, kinesiske ByteDance (TikTok), Alphabet (Google), Meta (Facebook, Instagram og WhatsApp), Apple og Microsoft.

TikTok - der ejes af kinesiske ByteDance - har som det eneste selskab ikke accepteret udnævnelsen, som selskabet har indbragt for EU-domstolen.

EU meddeler, at man har modtaget notifikation fra Booking.com, ByteDance og X - tidligere Twitter - om, at selskabernes services ‘potentielt overskrider grænseværdierne for Digital Markets Act.’

Dette kan ‘underlægge dem de nye regler for gatekeeper-platform,” lyder det fra EU.

EU-Kommissionen har nu 45 arbejdsdage til at afgøre, om de tre selskaber til udnævnes til ‘gatekeepere.’

Det fremgår ikke af EU’s meddelelse, hvilket specifik ByteDance-ejet platform, som EU’s nye vurdering omhandler.

Booking.com har tidligere peget på, at det var sandsynligt, at selskabet ville blive underlagt de nye regler på grund af selskabets vækst på brugersiden i Europa.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S