Booking.com og X nu så store at de står til at blive omfattet af Digital Markets Act

X, ByteDance og Booking.com er blevet så store, at de står til at blive omfattet af EU’s nye Digital Markets Act.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

X, TikTok-ejer ByteDance og Booking.com er blevet så store, at de står til at blive omfattet af EU’s nye Digital Markets Act, der træder i kraft på onsdag.

Digital Markets Act blev vedtaget i efteråret. Med loven udpeger EU en række såkaldte ‘gatekeepers,’ som er de selskaber, som ifølge EU via kontrollen over deres internet-baserede platforme spiller en nøglerolle i adgangen til data, apps og lignende.

Loven vil blandt andet tvinge de store selskaber til at give adgang til apps fra tredjepart på deres platforme og app stores, ligesom loven vil sikre, at det bliver nemmere for brugerne at skifte mellem apps.

EU’s kriterier for at blive regnet for en ‘gatekeeper’ er, at platformen i EU har mere end 45 millioner aktive brugere om måneden samt en markedsværdi på mindst 75 milliarder euro.

Den nuværende liste af gatekeepere består af 22 tjenester leveret af seks big tech-selskaber , nemlig Amazon, kinesiske ByteDance (TikTok), Alphabet (Google), Meta (Facebook, Instagram og WhatsApp), Apple og Microsoft.

TikTok - der ejes af kinesiske ByteDance - har som det eneste selskab ikke accepteret udnævnelsen, som selskabet har indbragt for EU-domstolen.

EU meddeler, at man har modtaget notifikation fra Booking.com, ByteDance og X - tidligere Twitter - om, at selskabernes services ‘potentielt overskrider grænseværdierne for Digital Markets Act.’

Dette kan ‘underlægge dem de nye regler for gatekeeper-platform,” lyder det fra EU.

EU-Kommissionen har nu 45 arbejdsdage til at afgøre, om de tre selskaber til udnævnes til ‘gatekeepere.’

Det fremgår ikke af EU’s meddelelse, hvilket specifik ByteDance-ejet platform, som EU’s nye vurdering omhandler.

Booking.com har tidligere peget på, at det var sandsynligt, at selskabet ville blive underlagt de nye regler på grund af selskabets vækst på brugersiden i Europa.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job