Rigsrevisionen drejer nøglen om på langvarige sager om ministeriers it-håndtering

Rigsrevisionen lægger efter flere år lægger store sager om ministeriers it-håndtering i skuffen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter at fulgt sagerne nøje i flere år er Rigsrevisionen klar til at lægge sine sager om Finansministeriets, Justitsministeriets og Skatteministeriets it-håndtering i skuffen.

I et såkaldt opfølgningsbrev indstiller revisionen således til afslutning af den store undersøgelse af beslutningsfaserne i de store statslige it-projekter.

Undersøgelsen blev igangsat i 2020 og dykkede ned i 96 it-projekter til i alt mere end syv milliarder kroner fordelt over 15 ministerier.

I forbindelsen med granskningen af ministeriernes beslutnings-faser opdagede Rigsrevisionen dengang, at Finansministeriet, Justitsministet og Skatteministeriet ikke var i stand til ‘i alle tilfælde’ at begrunde deres beslutninger i forbindelse med de store projekter.

De tre ministerier havde således ikke ‘begrundet deres beslutninger om it-projekternes tekniske løsning, udviklingsform og indkøbsform ud fra, hvad der var bedst egnet til det enkelte it-projekt,” som det hed.

Men nu er tingene faldet i hak, konkluderer Rigsrevisionen efter genbesøg af forholdene i de tre ministerier.

Revisionen konkluderer, at de tre ministerier har ‘arbejdet med at sikre, at deres it-projekter bliver risikovurderet i analysefasen, og med at dokumentere valg af teknisk løsning, udviklingsmetode og indkøbsform med udgangspunkt i, hvad der er bedst egnet i projekterne.”

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec