Beredskabsstyrelsen ramt af kæmpe databrud: 12.800 pas og kørekort kan være lækket

Siden 2015 har en it-sårbarhed i Beredskabsstyrelsen givet hackere fri adgang til CPR-numre, pas, kørekort og vaccinationskort fra 12.800 personer indenfor beredskabet.

Artikel top billede

(Foto: Beredskabsstyrelsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sårbarhed eksisterede i 3.173 dage og 15 timer
  • Krypteringsprotokol udløb i 2015 - blev først forlænget i 2024
  • Har meldt sig selv til Datatilsynet
335
1:45 min
Beredskabsstyrelsen meldte i sidste måned ud, at der var sket et databrud i styrelsens it-systemer.

Informationerne var dog relativt sparsomme - det drejede sig blandt andet om Beredskabsstyrelsens statistikbank og ODIN-systemet, hvor beredskabets udrykninger registreres, samt systemet HERO.

Men ifølge netavisen BeredskabsInfo, der dækker det danske beredskab, viser nye oplysninger, at databruddet er langt mere alvorligt end først meldt ud.

I næsten ti år har en gammel it-sårbarhed i Beredskabsstyrelsen været en åben dør for hackere, der har haft adgang til data om navn, fødselsdato, CPR-nummer, kopi af pas, vaccinationskort, kørekort, autorisationsbevis, måltagning, uddannelsesdiplom og oplysninger om pårørende fra 12.800 personer indenfor beredskabet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks