Beredskabsstyrelsen ramt af kæmpe databrud: 12.800 pas og kørekort kan være lækket

Siden 2015 har en it-sårbarhed i Beredskabsstyrelsen givet hackere fri adgang til CPR-numre, pas, kørekort og vaccinationskort fra 12.800 personer indenfor beredskabet.

Artikel top billede

(Foto: Beredskabsstyrelsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sårbarhed eksisterede i 3.173 dage og 15 timer
  • Krypteringsprotokol udløb i 2015 - blev først forlænget i 2024
  • Har meldt sig selv til Datatilsynet
335
1:45 min
Beredskabsstyrelsen meldte i sidste måned ud, at der var sket et databrud i styrelsens it-systemer.

Informationerne var dog relativt sparsomme - det drejede sig blandt andet om Beredskabsstyrelsens statistikbank og ODIN-systemet, hvor beredskabets udrykninger registreres, samt systemet HERO.

Men ifølge netavisen BeredskabsInfo, der dækker det danske beredskab, viser nye oplysninger, at databruddet er langt mere alvorligt end først meldt ud.

I næsten ti år har en gammel it-sårbarhed i Beredskabsstyrelsen været en åben dør for hackere, der har haft adgang til data om navn, fødselsdato, CPR-nummer, kopi af pas, vaccinationskort, kørekort, autorisationsbevis, måltagning, uddannelsesdiplom og oplysninger om pårørende fra 12.800 personer indenfor beredskabet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics