Softwareingeniør i Google tiltalt for at lække AI-hemmeligheder til Kina: Risikerer 10 års fængsel

I løbet af det sidste år af sin ansættelse hos Google har en nu tidligere ingeniør tilsyneladende stjålet mere end 500 fortrolige filer, som han sendt videre til to kinesiske virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Pawel Czerwinski)

Onsdag morgen, amerikansk tid, blev den kinesiske statsborger Linwei Ding, anholdt på sin bopæl i Newark, Californien.

Ding er tiltalt for at have stjålet forretningshemmeligheder fra Google, hvor han de seneste fire år har arbejdet som softwareingeniør.

Men det sidste år af sin ansættelse i har han tilsyneladende brugt på at stjæle og uploade mere end 500 fortrolige filer – filer, som han sendt videre til to kinesiske virksomheder, som Linwei Ding i hemmelighed arbejdede for.

Det skiver The New York Times.

Ifølge anklageskriftet stjal Ding detaljerede oplysninger om den hardwareinfrastruktur og softwareplatform, der lader Googles supercomputer-datacentre træne store AI-modeller.

De stjålne oplysninger omfattede detaljer om microchips, systemer og software.

Ifølge New York Times skulle Ding blandt andet have stjålet tegninger om nogle af de microchips, som Google selv designer for at reducere deres afhængighed af verdens største chip-producent, Nvidia.

Ding blev ansat af Google i 2019 og begyndte angiveligt sine tyverier tre år senere, mens han blev headhuntet til en stilling som teknologichef i en nystartet kinesisk teknologivirksomhed.

Ifølge anklageskriftet grundlagde Ding sin egen teknologivirksomhed i maj 2023 og sendte et dokument til en chatgruppe, hvor der stod: "Vi har erfaring med Googles platform med ti tusinde kort til beregningskraft; vi skal bare kopiere og opgradere den."

Google blev mistænksom over for Ding i december 2023 og fjernede hans bærbare computer 4. januar 2024, dagen før Ding planlagde at sige sit job op.

Jose Castaneda, en talsmand for Google, sagde: "Vi har strenge sikkerhedsforanstaltninger for at forhindre tyveri af vores fortrolige kommercielle oplysninger og forretningshemmeligheder. Efter en undersøgelse fandt vi ud af, at denne medarbejder havde stjålet adskillige dokumenter, og vi henviste hurtigt sagen til politiet."

Ding risikerer op til 10 års fængsel og en bøde på 250.000 dollars for hver enkel anklage.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics