DKCert søger ny chef

DKcert søger en ny chef, efter Henrik Larsen, der nåede at stå i spidsen i næsten ni år, gik på pension i december.

Artikel top billede

Truslen fra cyberkriminelle har aldrig været højere end lige nu.

Og har du den rette baggrund og de helt rigtige kompetencer, så kan du være med til at sætte retningen for, hvordan den danske uddannelses- og forskningssektor kan løfte cyber- og informationssikkerheden.

DKCert (Danish Computer Security Incident Response Team), der en del af Forskningsnettet, søger nemlig en ny chef.

Det sker efter, at den nuværende chef for DKCert, Henrik Larsen, gik på pension i december måned efter næsten ni år på posten.

Det fremgår af et jobopslag på DTU's hjemmeside.

Den rette kandidat

Af opslaget fremgår det, at man sammen med et hold på med cirka otte ansatte, skal beskytte og overvåge infrastrukturen på Forskningsnettet i Danmark.

Forskningsnettet forbinder de danske universiteter og andre institutioner inden for forskning og uddannelse.

"Du vil særligt være med til at bygge videre på den kapacitet, vi har til at analysere aktiviteten på nettet og hjælpe med at imødegå trusler."

DKCert samarbejder med Center for Cybersikkerhed, Uddannelses- og Forskningsstyrelsens DCIS, politiet samt andre danske og internationale samarbejdspartnere.

Ifølge opslaget forventes den store udviklingsopgave i de kommende år at blive organiseringen af en fælles SAC/SOC for sektoren, der skal være bemandet døgnet rundt.

Den rette kandidat vil få også ansvaret for DPO-tjenesten som leverer DPO-as-a-Service og andre konsulentydelser i compliance-feltet.

Du kan læse opslaget her.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job