DKCert søger ny chef

DKcert søger en ny chef, efter Henrik Larsen, der nåede at stå i spidsen i næsten ni år, gik på pension i december.

Artikel top billede

Truslen fra cyberkriminelle har aldrig været højere end lige nu.

Og har du den rette baggrund og de helt rigtige kompetencer, så kan du være med til at sætte retningen for, hvordan den danske uddannelses- og forskningssektor kan løfte cyber- og informationssikkerheden.

DKCert (Danish Computer Security Incident Response Team), der en del af Forskningsnettet, søger nemlig en ny chef.

Det sker efter, at den nuværende chef for DKCert, Henrik Larsen, gik på pension i december måned efter næsten ni år på posten.

Det fremgår af et jobopslag på DTU's hjemmeside.

Den rette kandidat

Af opslaget fremgår det, at man sammen med et hold på med cirka otte ansatte, skal beskytte og overvåge infrastrukturen på Forskningsnettet i Danmark.

Forskningsnettet forbinder de danske universiteter og andre institutioner inden for forskning og uddannelse.

"Du vil særligt være med til at bygge videre på den kapacitet, vi har til at analysere aktiviteten på nettet og hjælpe med at imødegå trusler."

DKCert samarbejder med Center for Cybersikkerhed, Uddannelses- og Forskningsstyrelsens DCIS, politiet samt andre danske og internationale samarbejdspartnere.

Ifølge opslaget forventes den store udviklingsopgave i de kommende år at blive organiseringen af en fælles SAC/SOC for sektoren, der skal være bemandet døgnet rundt.

Den rette kandidat vil få også ansvaret for DPO-tjenesten som leverer DPO-as-a-Service og andre konsulentydelser i compliance-feltet.

Du kan læse opslaget her.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job