Marx havde fat i noget - måske vi er (næsten) alle en del af det nye AI-og cloud-proletariat

Computerworld mener: Et maleri fra 1892 på Statens Museum for Kunst giver en forsmag på hvordan AI er ved at forandre de danske organisationer. Det bør indgå i dine kommende planer.

Artikel top billede

(Foto: John Salvino)

I sal 222 på Statens Museum for Kunst hænger ”Sat ud” af Erik Henningsen. Maleriet fra 1892 af en familie, der står i sneen med deres ejendele, fanger skarpt billedet af datidens nådesløse industrisamfund, hvor magten og pengene var koncentreret på få hænder.

Måske er det en levn fra min RUC-uddannelse. I så fald undskylder jeg gerne for at trække Marx-kortet.

Men jeg kom til at tænke på ”Sat ud” i forbindelse med de mange AI-oplæg, som erhvervsorganisationer og halv- og heloffentlige tænketanke skyder ud i disse måneder.

Alle vil have mere AI, men teknologien leveres lige nu af en håndfuld virksomheder, hvoraf mange er vokset ud af andre cloud-stærke spillere.

Der er (endnu) ikke helt tale om monopoler, men erfaringen fra tech-området er, at når folk står i kø for at handle med få centrale spillere, samles talent og investeringer også der.

Uanset om vi skriver 1848, 1892 eller 2024. Og uanset om vi taler jord, fabrikker eller cloud og AI, så giver ejerskabet af produktionsmidlerne en fordel, som kun vokser, jo tættere du kan udvikle, slide eller opkøbe dig tættere på en monopol-lignende tilstand.

Spørg bare cloud-leverandørerne, som har skovlet penge ind de seneste år.

Monopoler gavner kun ét firma

Nu er der ikke noget forkert i at tjene penge. Og der er heller det store nye i udviklingen.

De færreste virksomheder ejer selv bygningerne, bilerne er leasede og it-infrastrukturen er outsourcet.

Det giver mening, for specialiserede underleverandører er ofte bedre og billigere.

Men med AI og til dels cloud er der en afgørende forskel.

Der i stigende grad tale om løsninger, som ofte er selve basis for forretningsdriften – og som nu baserer sig på andres ukendte og uigennemskuelige kode, andres logikker, andres prioriteringer og ikke mindst andres prissætning.

En slags selvvalgt erhvervs-proletariat, som fremover satser på at basere sig på produktionsmidler, der ejet af andre.

Det er her, sporerne især skræmmer.

Selv store organisationer, der har mulighed for at begynde forhandlinger de nødvendige et til to år før licensudløb, fortæller Computerworld, at de i disse år oplever prisstigninger hos centrale tech-leverandører på 70 til 400 procent over to-tre år.

Den slags historier burde give gåsehud helt ind på CFO’ens kontor – og burde skabe mere fokus på cloud- og AI-resiliensen i organisationers tech-setup.

For den moderne tech-økonomi er ikke mindre nådesløs end 1890’ernes industrisamfund.

Kan eller vil du ikke betale, bliver du sat ud.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse