Marx havde fat i noget - måske vi er (næsten) alle en del af det nye AI-og cloud-proletariat

Computerworld mener: Et maleri fra 1892 på Statens Museum for Kunst giver en forsmag på hvordan AI er ved at forandre de danske organisationer. Det bør indgå i dine kommende planer.

Artikel top billede

(Foto: John Salvino)

I sal 222 på Statens Museum for Kunst hænger ”Sat ud” af Erik Henningsen. Maleriet fra 1892 af en familie, der står i sneen med deres ejendele, fanger skarpt billedet af datidens nådesløse industrisamfund, hvor magten og pengene var koncentreret på få hænder.

Måske er det en levn fra min RUC-uddannelse. I så fald undskylder jeg gerne for at trække Marx-kortet.

Men jeg kom til at tænke på ”Sat ud” i forbindelse med de mange AI-oplæg, som erhvervsorganisationer og halv- og heloffentlige tænketanke skyder ud i disse måneder.

Alle vil have mere AI, men teknologien leveres lige nu af en håndfuld virksomheder, hvoraf mange er vokset ud af andre cloud-stærke spillere.

Der er (endnu) ikke helt tale om monopoler, men erfaringen fra tech-området er, at når folk står i kø for at handle med få centrale spillere, samles talent og investeringer også der.

Uanset om vi skriver 1848, 1892 eller 2024. Og uanset om vi taler jord, fabrikker eller cloud og AI, så giver ejerskabet af produktionsmidlerne en fordel, som kun vokser, jo tættere du kan udvikle, slide eller opkøbe dig tættere på en monopol-lignende tilstand.

Spørg bare cloud-leverandørerne, som har skovlet penge ind de seneste år.

Monopoler gavner kun ét firma

Nu er der ikke noget forkert i at tjene penge. Og der er heller det store nye i udviklingen.

De færreste virksomheder ejer selv bygningerne, bilerne er leasede og it-infrastrukturen er outsourcet.

Det giver mening, for specialiserede underleverandører er ofte bedre og billigere.

Men med AI og til dels cloud er der en afgørende forskel.

Der i stigende grad tale om løsninger, som ofte er selve basis for forretningsdriften – og som nu baserer sig på andres ukendte og uigennemskuelige kode, andres logikker, andres prioriteringer og ikke mindst andres prissætning.

En slags selvvalgt erhvervs-proletariat, som fremover satser på at basere sig på produktionsmidler, der ejet af andre.

Det er her, sporerne især skræmmer.

Selv store organisationer, der har mulighed for at begynde forhandlinger de nødvendige et til to år før licensudløb, fortæller Computerworld, at de i disse år oplever prisstigninger hos centrale tech-leverandører på 70 til 400 procent over to-tre år.

Den slags historier burde give gåsehud helt ind på CFO’ens kontor – og burde skabe mere fokus på cloud- og AI-resiliensen i organisationers tech-setup.

For den moderne tech-økonomi er ikke mindre nådesløs end 1890’ernes industrisamfund.

Kan eller vil du ikke betale, bliver du sat ud.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S