Marx havde fat i noget - måske vi er (næsten) alle en del af det nye AI-og cloud-proletariat

Computerworld mener: Et maleri fra 1892 på Statens Museum for Kunst giver en forsmag på hvordan AI er ved at forandre de danske organisationer. Det bør indgå i dine kommende planer.

Artikel top billede

(Foto: John Salvino)

I sal 222 på Statens Museum for Kunst hænger ”Sat ud” af Erik Henningsen. Maleriet fra 1892 af en familie, der står i sneen med deres ejendele, fanger skarpt billedet af datidens nådesløse industrisamfund, hvor magten og pengene var koncentreret på få hænder.

Måske er det en levn fra min RUC-uddannelse. I så fald undskylder jeg gerne for at trække Marx-kortet.

Men jeg kom til at tænke på ”Sat ud” i forbindelse med de mange AI-oplæg, som erhvervsorganisationer og halv- og heloffentlige tænketanke skyder ud i disse måneder.

Alle vil have mere AI, men teknologien leveres lige nu af en håndfuld virksomheder, hvoraf mange er vokset ud af andre cloud-stærke spillere.

Der er (endnu) ikke helt tale om monopoler, men erfaringen fra tech-området er, at når folk står i kø for at handle med få centrale spillere, samles talent og investeringer også der.

Uanset om vi skriver 1848, 1892 eller 2024. Og uanset om vi taler jord, fabrikker eller cloud og AI, så giver ejerskabet af produktionsmidlerne en fordel, som kun vokser, jo tættere du kan udvikle, slide eller opkøbe dig tættere på en monopol-lignende tilstand.

Spørg bare cloud-leverandørerne, som har skovlet penge ind de seneste år.

Monopoler gavner kun ét firma

Nu er der ikke noget forkert i at tjene penge. Og der er heller det store nye i udviklingen.

De færreste virksomheder ejer selv bygningerne, bilerne er leasede og it-infrastrukturen er outsourcet.

Det giver mening, for specialiserede underleverandører er ofte bedre og billigere.

Men med AI og til dels cloud er der en afgørende forskel.

Der i stigende grad tale om løsninger, som ofte er selve basis for forretningsdriften – og som nu baserer sig på andres ukendte og uigennemskuelige kode, andres logikker, andres prioriteringer og ikke mindst andres prissætning.

En slags selvvalgt erhvervs-proletariat, som fremover satser på at basere sig på produktionsmidler, der ejet af andre.

Det er her, sporerne især skræmmer.

Selv store organisationer, der har mulighed for at begynde forhandlinger de nødvendige et til to år før licensudløb, fortæller Computerworld, at de i disse år oplever prisstigninger hos centrale tech-leverandører på 70 til 400 procent over to-tre år.

Den slags historier burde give gåsehud helt ind på CFO’ens kontor – og burde skabe mere fokus på cloud- og AI-resiliensen i organisationers tech-setup.

For den moderne tech-økonomi er ikke mindre nådesløs end 1890’ernes industrisamfund.

Kan eller vil du ikke betale, bliver du sat ud.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura