Hov, er vi ved at begå samme fejl med OpenAI, som virksomhederne begik med Facebook og Google?

Computerworld mener: Det er tilsyneladende en ren tilståelsessag fra OpenAI: Uden andres beskyttede indhold kan man slet ikke producere gode nok generative AI-systemer. Så spørgsmålet er, hvor langt vi er parat til at gå for at acceptere AI-løsninger? Eller om vi har lært af forrige generations tech-giganter.

Artikel top billede

Silicon Valleys uofficielle motto har i mange år været ”Move fast and break things."

Det lyder farligt, fristende og fremtidsagtigt, og det har givet os spændende nye løsninger, nye måder at gøre tingene på og gigantiske milliardfirmaer som Uber, Wolt, Facebook, Tesla og Google.

Men det er også løsninger, som gang på gang har udfordret og brudt love på områder som taxakørsel, ansættelsesformer, monopoler, trafiksikkerhed og ytringsfrihed.

Nu kan man være utilfreds med taxalovens regler om forsikringer og passagersikkerhed, utilfreds med at være tvunget til at betale pension og sygedage til ansatte eller utilfreds med, at staten vil bestemme, hvor selvkørende din bil må være. Det er helt fair.

Men forhåbentligt kan vi være enige om, at man sagtens kan hylde innovationen, den kreative destruktion og gå på-modet og samtidig synes, at de endelige regler fastsættes bedst i det lokale politiske system frem for at være baseret på Elon Musks seneste flip eller tech-giganters behov for at tækkes aktionærerne.

Ikke mindst, når man bor i et land, hvis globale betydning kan rummes i en afrundingsfejl i de stores firmaers regnskaber.

Vi synes selv vi er vigtige - og så må vi godt

Enig eller ej.

Det er heldigvis den vej, det går, efterhånden som ikke mindst EU får skabt regler og mekanismerne til at håndhæve dem.

Som med alle demokratiske løsninger er det ikke perfekt, og det går ikke hurtigt. Men det sætter rammer for de eksisterende løsninger og udfordrer de nye.

Derfor er det også ekstremt interessant at følge New York Times sagsanlæg mod AI-giganten OpenAI.

Avisen hævder, at OpenAI har brugt mediets indhold til at træne selskabets innovative AI-løsning. Og noget tyder på, at der er tale om en ren tilståelsessag.

I et svar til det britiske parlament og digitaliseringsudvalg, fremhæver virksomheden, at det vil være umuligt at træne moderne AI-modeller uden at kunne suge til sig af alt indhold – inklusive kode, artikler og fotos, som er beskyttet af copyright.

Uden andres ofte beskyttede indhold kan man, ifølge OpenAI, slet ikke producere AI-systemer, som opfylder det, OpenAI kalder behovene hos nutidens borgere.

Et klassisk disruption-argument, hvor firmaets behov for teknologisk fremdrift skal stå over de love, der beskytter den viden, som du, jeg og vores arbejdspladser producerer.

En slags perverteret udgave af Silicon Valley-sloganet, som så i stedet skal hedde "Move fast and steal things".

Det virkede måske for 10 år siden. Men forhåbentligt er vi blevet klogere siden og altså ikke parate til igen at forære vores data til den næste store milliardbiks.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub